KADIN (ANNE) RUHLU DOMANİÇ

Benim yazılarımı takip edenler bilirler. 2017’nin ilk haftasında bir yazı yazmıştım ” Domaniçli kadın olmak ” Bu yazımda Kadın Dünya cinsiyet eşitliğinde 145 ülke arasında 130. sırada olduğumuzu belirtmiştim.Bu eşitsizlik tablosundan Biran önce kurtulmamız gerektiğini temenni etmiştim.

Malumunuz 14 Şubat Anneler günüydü.Her kadın bir anne adayıdır,bu sebeptendir ki cinsiyet ayrımı annelere yapılan en utanç verici bir ayrımdır.

Domaniç, Hayme Ana gibi, Arife Bacı (Karaköy), Ebe Ana, Ebe Hatun, Gül Ana (Saruhanlar), Sarıkız, Molla Kadın (Yeşilköy) gibi ve ismini bilemediğimiz nice kahraman Anneler, yakın dönemde çılgın Türk kadını Habibe ve Aza Emine gibi vatanperver kadınlar yetiştirmiştir. Erkekler de kahraman annelerinden emdikleri sütün kudretiyle Türk tarihinin birer parlak yıldızı olmuşlardır.Tarihinde bir cok kadın kahraman yetiştiren Domaniç’in cinsiyeti nedir diye sorulursa bu anlamda “kadın” diye cevap verebilirim.
Anneler günü nedeniyle Domaniç Çarşamba köyünde bulunan Hayme Ana’nın türbesi ziyaretçi akınına uğradı.Her zaman görmek istediğimiz bir tabloyu bu.İl ve ilçe içinden gelen yüzlerce ziyaretçi arasında, Türkiye genelinde otobüslerle de halk akın akın Hayme Ana’ya koşarak kabri başında dualar okudu. Yedinci kuşaktan türbedar, 76 yaşındaki Zalife Sönmez ninenin ise elleri öpüldü.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’ün , Hayme Ana’yı temsilen Türbedar Zalife Sönmez’in elini öperek kendisine bir çiçek ve ‘Yılın Annesi’ baskılı çikolatalara hediye etmesi,çok manidar ve yıllardır özlemini duydugum ve izlemi duyulan bir davranıştı. İnşallah ilk ve son olmaz.
Hayme Ananın Meclisten misafirleri vardı.TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Başkan Vekili, Ak Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun hanfendi de Hayme Ana huzurundaydı.
Bursa Bacı Bey Kültür Derneğinin organizatörlüğünde, aralarında TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Başkan Vekili, Ak Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun’un da bulunduğu heyeti Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Köy Muhtarı Selim Uyar ve Türbedar Zalife Sönmez ile birlikte karşılaması kadın ruhlu Domaniç’in birleştirici ve misafirperverliğini bir kez daha Hayme Ana huzurunda ortaya koydu.Hayme Ana huzurunda Domaniç birdi,beraberdi ve Anneler gününde vefasını Devlet Anasına gösterdi.

Dinimizin Cenneti ayakları altına serdigi,Sonsuz sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizin şekillendirilmesinde önemli rol oynayan annelerimiz, Türk toplum ve aile yapısında müstesna bir yere sahiptir. Türk kadını ve annesi aile dokusunun temelini teşkil ederek şefkatin, fedakârlığın, sabrın ve özverinin sembolü, toplumun yapısını güçlendiren, şekillendiren, aile birliğinin en önemli unsuru olarak daima özverinin, sevginin kaynağı olmuştur. Uzakta dursa da yakın hissedilen, canı hep istenen, asla vazgeçilmeyen, dizinin dibinde olmak istenen, evlatların varlığını varlığına armağan edebileceği,hep duygulu tek Kadın Annedir.

Bu duygu ve düşüncelerle Devlet Ekilen Topraktan Hayme Ana yurdundan kadın ruhlu Domaniç’ten başta şehit anaları olamak üzere tüm annelerin anneler gününü kutlarım…