ÇAL YAPIŞTIR SİLMEKTEN BIKTIK

Okulda ders anlatırken, anlamayanların yüzünden kaybolan zamana en çok öğretmenler ve başarılı öğrenciler üzülür.
Bazı öğretmenler anlamayanlara ‘kalın kafalılar’ diye hakaret ederken, bazıları da daha kibardır. “Anlamayan insan yoktur, geç anlayan insan vardır” derler..

Okuldayken geç anlayan öğrenciler için kötü niyet aramak doğru değildir belki de, gerçek hayatta da anlamayanlar gerçek ten geç mi anlarlar, kalın kafalı mıdırlar, herkesi kendisi gibi kötü niyetli mi zanneder de, devamlı öküz altında buzağı ararlar bilemeyiz.

VIP, ‘Çok Önemli Kişi’ anlamına gelen İngilizce ‘Very Important Person’ baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Statüleri veya önemleri nedeniyle ayrıcalıklara sahip olan ve diğer insanlardan ayrılan ve önem arz eden kişiler protokol diye ayrılan bölüme oturtulur, önlerine sahte bir çiçek ve değişik içecekler konulur. Etrafları ve üstleri korumaya alınır. Binlerce insan yağmurun ve ya güneşin altında tören alanını izlerken protokolde kimler oturuyor diye ara sıra göz ucundan şöyle bir bakarak…

Geçtiğimiz yılki rutin protokol krizinde Çarşamba köyünde oturan bazı vatandaşlar da bu krizin bir parçası oldu. Protokole oturamayınca da “ Daha Hayme Ana Törenlerine” gelmem diyerek alanı terk ettiler. Bizde bu durumu ironileştirerek, hicvsel bir dille kaleme aldık. Başlık; “ Daha Hayme Ana Törenlerine Gelmem”…

‘Geç anlayan’ arkadaşlar bize veryansın ederek ‘Gelmessen gelme’ diye baya bir saldılar.
Yine bu yıl geçtiğimiz günlerde, “ Kimse Bana Dini ve Milli Günlerde özel mesaj atmasın” diye bir paylaşımda bulunduk.

Vay vay vay..

Millicilerden ayrı, dincilerden ayrı ne tepkiler ne tepkiler.

Akif, ‘Dinime söven Müslüman bari olsa’ demiş ya o hesap. Hayatında eline kuran almamış, Kuran ne diyor diye sormamış, Hiçbir milli bayramlar da, kıçını sıcak yatağından kaldırıp Çanakkale şehitleri anma töreni olsun, Cumhuriyet bayramı olsun gelmemiş ne kadar şovmen varsa kimi açıktan kimi korkakça gizlenip atıp tuttu.

Be Eeey “GEÇ ANLAYAN” , DİNİ VE MİLLİ BAYRAMLAR BENİM SENİN BENİM DEĞİL BİZİMDİR. Niye kendini ispatlamak için bana, kandilin mübarek olsun, cumhuriyet bayramın kutlu olsun, hele hele son günlerde bir de Cuma ve Cuma akşamı kutlamacıları çıktı ki, gına geldi artık. Çal yapıştır sistemi ile her hafta yüzlerce mesaj silmek zorunda kalıyoruz.

Hepimize ait günler ve geceler ortak platformlarda kutlanır, özellikle de protokol nitelikli insanlar halkının ve hizmet verdiği kamunun özel gün ve gecelerini kamuya açık alanlarda kutlarlar…
Bir de kişiye özel günler vardır. Doğum günü, hemşireler günü, gazeteciler, ormancılar, doktorlar, avukatlar günleri gibi günler de kişiye özel kutlanır.

Allah rızası için şov yapmayı bırakalım. Artık okumadan silmeye çalıştığımız ‘çal yapıştır’ mesajlarınızdan bıktık bıktık.