Türkün anasına yoğun ilgi

Anneler günü nedeniyle Domaniç Çarşamba köyünde bulunan Hayme Ana’nın türbesi ziyaretçi akınına uğradı.

İl, ilçe içinden gelen yüzlerce ziyaretçi arasında, Türkiye genelinde otobüslerle de halk akın akın Hayme Ana’ya koşarak kabri başında dualar okuyor. Yedinci kuşaktan türbedar, 76 yaşındaki Zalife Sönmez ninenin ise elini öpüyor.

İlk olarak Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Hayme Ana mezarının başına gelerek burada yaptığı duanın ardından türbede Hayme Ana’yı temsilen kutlamaları kabul eden bir yandan da türbe ve çevre temizliği ile ilgilenen Zalife Sönmez’in elini öperek kendisine bir çiçek ve ‘Yılın Annesi’ baskılı çikolatalara hediye eti.

Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Domaniç’e folklor dalında bir çok ödül kazandırmış, Domaniç Folklor Hocası Hatice Aykan ve öğrencileri ile birlikte yaptığı ziyaretin ardından, Bursa Bacı Bey Kültür Derneğinin organizatörlüğünde,  aralarında TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Başkan Vekili, Ak Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun’un da bulunduğu heyeti, Köy Muhtarı Selim Uyar ve Türbedar Zalife Sönmez ile birlikte karşıladı.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Başkan Vekili, Ak Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, “Hayme Ana Devlet Ana Bizde anneler günü vesilesi ile Aile Sosyal İl Müdürümüz, İl Müdür Yardımcılarımız Bacıbey Derneğimizin Başkanı, Belediye Başkanlarımız hepimiz burada anneler günü dolayısıyla Hayme Anamızı tabiri caizse Babaannemizin anneler gününü kutlamak için geldik. Bütün annelerimizin gerçekten de örnek alabileceği çok önemli bir kişi, Osmanlı Tarihini bu topraklara taşıyan kişidir. Eminim ki her anne Hayme Ana gibi olmak ister. Hepimizin idolüdür.  Allah-ü Teâlâ Cenneti Alasında bizleri kavuştursun diye temennilerde bulunmak istiyorum” dedi.

Türkiye’de 63. kez kutlanan anneler günü için 63 anne ve 63 çocuk ile Hayme Ana türbesine gelen Bacı Bey Derneği üyeleri türbe ziyaretinin ardından Türbedar Zalife Sönmez’in elini öpüp hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Bacıbey Kent Kültürü Derneği Başkanı Mutlu Çınar, “Anneler günü münasebeti ile alternatif bir etkinlik yapmak istedik. ‘Valide-i Ali Osman Bacıbey Hayme Ananın izinde Osmanlının kalbine yolculuk’ adıyla bir gezi düzenledik. Bu yıl Türkiye’de Anneler gününün kutlamalarının 63. Yıldönümü, Bu vesileyle Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzün projelerine katkıda bulunan 63 anne ve 63 evladıyla bu geziyi düzenledik. Bu geziye İnegöl Belediyemiz ve Bilecik Belediyemiz katkıda bulundu. Bugün Hayme Ana Türbemizi Bursa Milletvekilimiz Bennur Karaburun, Bursa Kent Konseyi Üyeleri ve Bizim Bacıbey Kent Kültürü Derneğimiz ile birlikte 63 anne ve 63 çocuğu katıldı. Burada bizleri ağırlayan Domaniç Belediye Başkanımıza da teşekkür ederim. İnşallah bundan sonra Anneler gününde Hayme Ana’ya ziyaretlerin daha çok artmasına vesile olmuş bir etkinliğe imza atmış oluruz” dedi.

Türbedar Zalife Sönmez, “Bizler türbenin temizlik ve bakımlarını yapıyoruz. Gelen misafirlerimi ağırlıyoruz. IMG_2492

IMG_2539

IMG_2582

IMG_2606

IMG_2621

IMG_2619

IMG_2466Bugün Anneler günü olduğun herkes kutlamaya geliyor. Bu arada beni de unutmuyorlar benimde anneler günümü kutluyorlar herkesten Allah razı olsun ” dedi.

Köy muhtarı Selim Uyar tüm ziyaretçilere ayran ve Domaniç’e özel dolama börek ikram etti.