NE ZAMAN KENDİMİZDEN HABERİMİZ OLACAK

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün barış ve kardeşliğin egemen olduğu,bir gün olması temennisiyle başta İnegöle gidip gelen bütün işçi arkadaşlarımın ve tüm işçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kutlu olsun.

Cumartesi gecesi oturup bilgisayarımın başına ne kadar köşe yazısı yazdıysam gözden geçirdim. Çünkü yazdıklarımı tekrar okuyarak ne kadar kendimden habersiz olduğumu farkettim.Daha iyi daha güzel yazılar yazabilirdim mesela.Domaniç’e nasıl ve ne şekilde faydalı olabildim diye düşündüm.Birden aklıma Domaniç’te yaşayan bizlerin kendilerinden, bulundukları ilçeden habersiz olduğunu keşfettim.Biz Domaniçliler elini vicdanına koyup en azından 5 dakika vicdan muhasebesi yapıp ben yaşadığım köye, beldeye ve ilçeme ne katabilirim veya Domaniç deyince ne aklıma geliyor diye düşünmemiz gerekiyor.Artık kendimizden devlet ekilen topraktan haberdar olmamız gerekiyor.

Mayıs ayından itibaren Eylül ayına kadar geçen süre bizler için çok önemlidir.Kendimizi ve yaşadığımız coğrafyayı tanıma fırsatı bulacağı aylardır bu aylar bir Domaniçli için.

Bu hafta Çukurca Beldesinde gerçekleşecek olan Hıdırellez Şenlikleri ve Güney Köyümüzde gerçekleştirilecek Çat Dede etkinliği ile Domaniç’te sosyal kültürel tarihi aktiviteler start alacak.Birlik beraberlik ve kardeşlik ruhunu yansıttıkları için Bu şenliklerde emeği geçen SASADER yönetimini ve Güney köyü halkını tebrik ediyorum. Özellikle bir hususu belirtmeden geçemeyeceğim. Çukurca Beldesinde yapılan şenlikler kısa geçmişe sahip olmasına rağmen kısa sürede ses getirdi ve Domaniç’te yıllardır yapılan bir çok etkinliğin önüne geçti, gündeme oturdu. Bu şenliklere katılımın Domaniç’teki diğer tören ve etkinliklerden daha çok olması; SASADER yönetiminin bu işteki samimiyet ve gayretlerini gösteriyor.Çat Dede törenlerininde devamlılığının baki kalması için aynı SASADER yönetiminin samimi ve gayretli çalışması gibi Güney köyü muhtarlığına ve halkına büyük görevler düşüyor.Allah bu noktada yar ve yardımcıları olsun.

Sözün özü; tarihin ve kültürün beşiği, devlet ekilen toprak,doğa harikası, Muhacirlerden Sefa köyüne kadar bir çok tarihi şahsiyete ve yatıra sahip Domaniç’te tören-etkinlik sayısı iki elin parmaklarından ibaret. Domaniç’teki diğer köyler bir tarihi şahsiyeti, yatırı, bir ürünü, bir eseri niye ön plana çıkarıp, birlik beraberliği sağlamak,halkın kaynaşması adına bir etkinlik-tören yapmaz,Vesselam…