Kütahya’mızın gururu Erkan Güral Domaniç’te konferans verdi

Porselende dünyanın en büyükleri olduğunu belirten Erkan Gürol; “ 5 Bin çalışanımız var tamamına yakını Kütahyalı”, asla hata yapmaktan korkmadan risk alarak bu duruma geldiklerini belirtti.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Domaniç Hayme Ana Meslek Yüksekokulu Bilim Kültür ve Sanat Topluluğu tarafından organize edilen MYO Müdür Yardımcısı Öğr.Grv. Okan Mete’nin moderatörlüğünde Osmangazi Konferans Salonunda gerçekleştirilen “Girişimcilik” konferansında konuşan Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TUGİK) Başkanı Erkan Güral,

” Porselende dünyanın en büyüğüyüz, 5 Bin çalışanımız var. Tamamına yakını Kütahyalı hemşerilerimizden oluşuyor. Gücümüzü babamızın nasihatlarından alıyoruz. Bizim evde kriz kelimesini kullanmak yasaktır. Risk alır işimizi yaparız yapılan iş varsa hata da olur. Ben hatalarımı severim sizde hata yapmaktan korkmayın, sadece aynı hatalarınızı tekrarlamayın. Kendiniz olun, Ekipteki yol arkadaşlarınızla birlikte yapacağınız görev dağılımı içerisinde en iyisini yapma gayreti içinde olun. Bu aklın en iyi biçimde vücutla birlikte çalışması lazım”

Güral, öğrencilerin kariyer planlarını şimdiden çizmenin önemli olduğunu kaydederek, “Sizde bugünlerde itibaren başlamak suretiyle hangi sektörlerde daha keyifli çalışabilecekseniz, hangi işte daha başarılı olabileceğinizi düşünüyorsanız kendinizin kariyer planlamasını şimdiden yapma gayreti içinde olun” tavsiyesinde bulundu.

“Kendi işinizi yapma hedefini de önünüze koyun”

Dünyada gelişen yeni trendlere dikkat çeken Güral, “Kendi işinizi yapma hedefini de önünüze koyun. Hangi işi yapıyor olursanız olun, hangi sektörde hangi mesleği yapıyor olursanız olun, sektörünüzde rekabet ettiğiniz firmalardan farklı işler yapma zaruretindesiniz. Artık ticaret dünyada genelinde çok zorlaştı. Eski satın alma alışkanlıkları çok değişti. Elektronik ticaret denen bir kavram var artık. Son on yılda herkesin elinde akıllı telefon denilen bir telefon var. Siteye giriyor, satın almasını birkaç dakika içerisinde yapıyor ve iki gün içerisinde de kargosu evine, işyerine geliyor. Artık iş buralara gelmişken bizim de bildiğimiz alışkanlıklarımızı bırakıp bu yenidünyanın trendleri içinde kendimize yer bulma zaruretimiz var, bunu unutmayalım.” dedi.

“Kazanmak için farklı olmak zorundasınız”

Herkesin yaptığını yapmak garantili bir iştir ama orada karlılık ya yoktur ya yok denecek kadar azdır. Kazanacaksınız yatırım yapacaksınız. Kazanmak için farklı olmak zorundasınız.
Şartlar ne olursa olsun, her zaman pozitif düşünceler ile yürüyün, her zaman pozitif yönleriyle iş hayatına bakın.” diyen Güral, Kütahya Porselen’in dünyanın en büyük porselen sofra eşya üreticisi.”, “Kütahya Seramik’in Türkiye’nin en iyi ürünlerini, en özel ürünlerini üreten firma olduğunu belirterek, Turizm sektöründe de faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Öğrenci ve katılımcıların büyük ilgiyle izlediği konferans sonrası Erkan Güral, soruları cevapladı.

Gelen bir soru üzerine Güral; Türkiye Avrupa dan 50 yıl geri derler. Bu doğru değil. Hepimiz Müslümanız. Dini vecibelerimizi uyguluyoruz. Ancak biz her işte olduğu gibi burada da biraz sıkıntılıyız.
Örneğin Ramazan dan 15 gün önce bizde hayat yavaşlar. Ramazan boyunca adeta durur, Ramazan sonrası bayram mayram bir 15 günde öyle geçer, yani yılda iki ayımız kayıp. Kısacası biz, ibadetle işi bir arada götüremediğimiz için yılda iki ay geri kalarak Avrupa ile aramızda ki makası açarak gidiyoruz” diye cevap verdi.

Konferansı Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, bazı Daire ve kurum müdürleri de izledi.

Konferans sonrası MYO Müdürü Öğr.Grv. A. Bülent Gül, Domaniç Hayme Ana MYO öğrencilerinin davetine icabet ederek öğrencilerin ufkunu açan bilgileri, hayat tecrübelerini ve başarı sırlarını öğrencilerle paylaştığından dolayı teşekkür ederek, Erkan Güral’a günün anısına Kayı Boyu Armalı bir porselen tabak ile teşekkür belgesi takdim etti.