DOMANİÇ’İN KURTULUŞA VESİLE OLAN PROJELER

azıma başlamadan önce Af ve Namaz’ın müjdeleyicisi Miraç Kandili’miz mübarek olsun.

23_NİSAN TÜRK_MİLLETİNİN Bağımsızlığını tüm dünyaya haykırdığı, Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından birisidir.Bu günün çocukları yarının Mülki ve İdari Mercileridir. Bu anlamda başta şehit çocukları olmak üzere tüm dünya çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramını kutlarım.

İlk defa 2014 yılında hem köşe yazılarımla hem de haber yaparak gündeme getirmiştim. Bahsettiğim konu “Kuruluştan Kurtuluşa Kültür Yolu”. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa Valiliği’nin işbirliği ile Kütahya- Bilecik- Bursa-Çanakkale İllerini kapsayan “Kuruluştan Kurtuluşa Kültür Yolu” adlı bir proje hazırlanmıştı. 2009 yılında alan araştırmaları yapılmıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü ve Tanıtma Genel Müdürlüğü’nden mimar, arkeolog, sanat tarihçi, şehir plancısı gibi bir çok uzman personel alan incelemesine Domaniç’ten başlamıştı. Domaniç’ten Bozüyük’e oradan Söğüt’e, Osmaneli-Vezirhan, Bursa-İznik, İnegöl, Yenişehir, Karacabey, Çanakkale-Biga, Eceabat, Gelibolu ve Lâpseki’ye kadar uzayan bir kültür yolu projesiydi.

Geçen sene aktif olarak başlayan proje bu sene de devam ediyor. Domaniç çekim merkezi olmaya devam ediyor. Şimdi Domaniç o projenin semerelerini almaya başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün “Kuruluştan Çanakkale’ye Tarih ve Medeniyet Gezisi” proje kapsamında 81 ilden öğrenci Hayme Ana türbesini ziyaret etti. Domaniç’te Hayme Ana türbesinde başlayan gezinin devamında Söğüt, Bursa’ya son olarak da Çanakkale’de nokta konulacak.

18 mart Çanakkale Köprüsü’nün temeli geçtiğimiz gün atılmıştı. Bu köprü Domaniç’i de ilgilendiriyor. Bu köprü “Kuruluştan Kurtuluşa Kültür Yolu” projesinin bir parçası .Bu yol Domaniç’in kurtuluşu için önemli adımlardan birisidir. Çünkü bu köprü Domaniç’in de içinde yer aldığı Ege bölgesini doğrudan Kapıkule sınır kapısına bağlayacak. Önemli bir güzergah olacak. Domaniç adına hayırlı olacak inşalalh.

Bu gelişmeler tabi ki istediğimiz düzeyde değil ama inşallah bir kıvılcım olur. Bu gelişmeler sayesinde belki Domaniç’in ulaşım sorunu biter. Tavşanlı yol çalışmaları biter, Bozüyük “göç” yolu yapılır, tünel açılır.

Bizler Domaniç’in tarihi kültürü ve doğası için yazmaya devam edip evrene sesimizi yaymaya devam edeceğiz. Düşünce tarlamıza ne ekersek onu biçeriz. Dolayısıyla çekim yasası gereği yaydığımız enerjiler düşüncelerimizi gerçeğe dönüştürecektir. Her ne kadar bazı İrlandalılar rahatsız olsa da sürekli olarak Domaniç tarihi-kültürü konularını dile getirerek evrene enerji yayacağız ve yaydığımız enerjinin gerçeğe dönüşmesini bekleyeceğiz. Allah’ın izni ve keremiyle Domaniç bir çekim merkezi olacaktır.