“Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” konulu konferans düzenlendi

Domaniç İlçe Müftülüğü tarafından Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” Konulu Konferans Domaniç Belediyesi Konferans salonunda yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hizmet İçi Eğitim Daire Başkanı Kadir Dinç’in, konuşmacı olarak katıldığı programa Kaymakam Bünyamin Karaloğlu, Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, Müftü yardımcıları, STK Temsilcileri, daire müdürleri, din gönüllüleri, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Muratlı Köyü İmamı Ferruh Fidan’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda sinevizyon gösterisi sunuldu. Domaniç İlçe Müftüsü Kemal Akpınar’ın açılış konuşmasının ardından, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar konuşma yaptı.
Hz. Muhammed’in özellikleriyle bireysel ve toplumsal hayata ışık tutmayı amaçladıklarını aktaran İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, “Kutlu Doğum Haftası, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 1989 yılından bugüne tamamen kendi inisiyatifiyle ortaya koyduğu ilmi ve kültürel bir faaliyettir. Kutlu Doğum Haftası, Mevlit Kandil’inin alternatifi değil, mütemmimi bir haftadır. Bizler, Kutlu doğum Haftasında Efendimiz ‘in Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın öncülüğünde bir yönünü ortaya çıkartarak, bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutmaya çalışıyoruz. Bu yılın teması; Hz. Peygamber ve Güven Toplumu. Efendimiz bir haftaya, bir yıla, bir konferansa sıkıştırılarak anlatılacak bir peygamber değildir; çünkü o kıyamete kadar gelen her insana, her zaman, her ortama örnek olarak gönderilmiş bir peygamberdir” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın her yıl temalarla dünyanın ihtiyaç duyduğu konuları gündeme aldığını ifade eden Kadir Dinç, “Eğer bir insanın kalbinde başka bir şey varsa onu yüzünden okursunuz. İkiyüzlü davranışlar gün gibi açık bırakır arkasında. Hepimizin Rabbimiz tarafından imtihan edildiği bir zaafı var. O zaafımızı bilirsek Rabbimizin bizi neden imtihan ettiğini de biliriz. Zaaflarımızla imtihan oluyoruz, birçok şeyi de kaybediyoruz. İnsanlara değer verip, Efendimizi anlamaya çalışalım, yaşamaya çalışalım. Efendimizi, çocuklarımıza, gençlerimize ve çevremize anlatalım” dedi.Program sonunda İlçe Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu, konuşmacı olarak katılan Diyanet İşleri Başkanlığı Hizmet İçi Eğitim Daire Başkanı Kadir Dinç’ plaket takdim etti.