Yangında göz yaşartan dayanışma

İlçemiz Çukurca Beldesinde Hüseyin Beytar’a ait ahşap evde çıkan yangında, Çukurca halkının dayanışması yine göz yaşarttı.

Yangında tamamen kullanılamaz hale gelen ahşap evde yangın nedeni olay yeri incelemesinin ardından kesinlik kazanacak.

Edinilen bilgiye göre, hava muhalefeti nedeniyle Pazartesiye ertelenen 23 Nisan Bayramı kutlamaları için tüm belde halkının okulda kutlamaları izlemekte olduğu saatlerde çıkan yangın, komşular tarafından fark edilince yangına tecrübeli Çukurca Belde halkı, başta kadınlar olmak üzere dakikalar içinde organize olup, yangına müdahale etti.

Vatandaşlar, uzun kuyruklar oluşturup üç koldan yangına ve itfaiyelere kovalarla su taşırken köyün erkekleri de canı pahasına yanan evin çatısına çıkarak, soğutma çalışması destek verdiler.

Domaniç Belediyesi, Domaniç Orman İşletmesi ve Çukurca Belediyesi itfaiyelerinin katıldığı yangın söndürme operasyonuna, komşu köylerden de çok sayıda vatandaş yardım için koştu.

Çukurca Belediye Başkanı İlyas Tosun Belediye kepçesine bizzat binerek yangına müdahale etti.

Yıkılmaya başlayan binada kalan son eşyalar ise yine komşu kadınların yardımıyla kurtarıldı. Özellikle bavuldan dökülen çeyizlere kadınların duyarlılığı dikkat çekti.

Dökülen Suyu Değerlendirdiler

Yangına müdahale edilen suyun akarını büneyen kadınlar, dökülen suları da kovalara doldurarak geri itfaiyeye boşalttılar.
Saat 13:00 sularında başlayan yangın da alevler metrelerce yükseklere ulaşırken dumanlar ise kilometrelerce yükseğe ulaştı. bir birine bitişik ahşap evlerin bulunduğu yangın köylünün azmi ve itfaiyelerin profesyonelliği sayesinde komşu binalara dağılmadan 2 saat içinde kontrol altına alındı .

Almanyalı merhum Ahmet Beytar’ın oğlu, Hüseyin Beytar (39), Eşi Hanife Beytar (39) oğulları 8 yaşındaki Hamza ve 5 yaşındaki Samet evsiz kaldılar.

Ancak belde halkı, kısa sürede Hüseyin Beytar’ın baba yadigârı evini yapacaklarını söylediler.