DOMANİÇ’İN EBELERİ

İnsanlığa rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.), diğer insanlar gibi bir insan iken Cenab-ı Allah O’nu kutsal kitabımız Kur’an-ı kerim mesajlarını birlik beraberlik, sevgi ve kardeşlik, barış ve hoşgörü, yardımlaşma ve dayanışma, insanın değeri, affedici olma, farklı din ve kültürlerle bir arada yaşama ve insanlar arasında hiçbir aidiyet farklılığı göstermeksizin iletmek göreviyle şereflendirmiştir. Peygamberimiz, sadece Müslümanlar için değil, bütün insanlar için model konumundadır. Sevgili peygamberimizin insanlığa kattığı güzellikleri iyi anlamak mutluluğun anahtarıdır. Bu duygu ve düşüncelerle bu kutlu doğum haftasında peygamberimizi bir kez daha anlama ve gül kokusunu hissetme adına yapılacak tüm etkinlik programlarının hayırlara vesile olmasını diler Domaniçli hemşerilerim başta olmak üzere tüm İslam aleminin Kutlu Doğum Haftasını kutlarım.

Kutlu doğum haftasında kutlu doğumun gerçekleşmesine yardımcı olan Hz. Şifa Hatun’u ve onun nezdinde ebelik mesleğine dikkat çekmek için dünyada ve ülkemizde 21-28 Nisan tarihleri arası kutlanan Ebeler Haftası münasebetiyle zor şartlarda fedakarlık ve özveriyle kutsal mesleğini icra eden ebeleri unutmamak gerekir.

Bir çocuğun dünyaya gelişine şahit olmak, dünyadaki en güzel şeylerden biridir. Allah anne rahmini, yaratılış mucizesine mazhar kılmıştır. Ebeleri de doğum denilen bu mucizevi âna şahitlik eden bahtiyarlardan eylemiştir. Bu mübarek ve şerefli vazifeyi yerine getirenlerin en talihlisi ise hiç şüphesiz, Cenab-ı Allah’ın Habibi’nin dünyaya gelişine şahit olan ve ona hizmet etmek gibi eşsiz bir şerefe nail olan Hz. Şifa Hatun’undur.

Ebelik dünyanın en eski mesleklerinden biridir. İnsanlığın varoluşu ile başlar. Usta-çırak ilişkisiyle öğrenilirdi.Tarihin çok eski dönemlerinden beridir uygulanan ilk tıbbi mesleklerdendir. Doğal doğum yolunda yapılan koruyucu bir meslektir. Sağlığın temeli, gebelik ve doğumla atılır ve sağlıklı aileler geleceğin anahtarıdır. Tüm dünyada aile sağlığını korumak ve yükseltmek için çalışan ebelik mesleği, yüklendiği bu önemli misyon ile toplum için vazgeçilmez meslekler arasında yer alır. Bundan dolayı çok kutsal bir görevdir. Yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olmak, doğum ağrısı çeken bir annenin acısını dindirmek ve aileye istek ve özlemle beklenen birinin katılımını sağlanmak ebelerin toplum içinde saygın bir yer edinmesine vesile olmuştur. Ebelik mesleğinin temelinde sorgulamadan sunulan bir annelik şefkati vardır. Bu yüzden ebelik mesleği kadınlara özgü kutsal bir meslek olmuştur.

Domaniç’in iki önemli tarihi şahsiyeti vardır: Ebe Hatun ve Ebe Ana. Gerçek isimlerinin ne olduğu konusunda bir arşiv belgesi bulunmamaktadır. Ebe Hatun, Ebe Çamlığı’nda kurduğu çadır şifahanesinde (hastanesinde) Osmanlı cihan devletinin kurucusu Osman Gazi’nin doğumunu gerçekleştirmiş, Halime Hatun’a en güzel hediyesini kucağına vermiş çok önemli bir kişiliktir. Onun hatırası Ebe Çamlığı’nda hala yaşamaktadır. Saruhanlar köyünde Kayı Boyu’nun gebe kadınlarının imdadına yetişen Ebe Ana ise içine girip sır olduğu, kaybolduğu taşta hala hatırasını yaşatmaktadır. Hiç olmazsa Ebeler haftası münasebetiyle onları hatırlamak ve hatırlatmak Domaniçliler olarak boynumuzun borcudur. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.