“Kuruluştan Çanakkale’ye Tarih ve Medeniyet Gezisi”

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün yürüttüğü proje kapsamında, 81 ilden gelen bin öğrencinin katıldığı “Kuruluştan Çanakkale’ye Tarih ve Medeniyet Gezisi”, Hayme Ana Türbesi’nden başladı.

Gençlerin tarih ve medeniyet mirasıyla buluşturulması, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının artırılması amacıyla, yaklaşık bin öğrencinin katıldığı gezi programında, Osmanlı’nın kurulduğu topraklar olan Domaniç, Bilecik, Söğüt ve Bursa’nın yanı sıra bir destana tanıklık eden Çanakkale gezilecek.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin büyükannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan Hayme Ana’nın Çarşamba köyündeki kabrinin ziyaretiyle geziye başlayan öğrencilere, türbenin önünde Hayme Ana ve Osmanlı’nın Domaniç’te kuruluşu anlatıldı. Burada öğrencilere Kütahya Evliya Çelebi Mehter Takımı ve Kütahya Germiyan Geleneksel Türk Okçuluğu ekibi bir gösteri sundu.

Öğrencilere konuşma yapan Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Domaniç’te ağırlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Nayir, “Sizleri Güzel Kütahya’mız da, Domaniç’imizde ağırlamanın beraber olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Gönül isterdik ki daha sıcak ortamda buranın havasını daha rahat hissedelim ama nasipten öteye bir şey olmuyor. Kütahya’mız Domaniç’i ile Osmanlı’nın kuruluşuna ev sahipliği yapmış, Dumlupınar’ıyla Kurtuluş savaşımızın önemli kısımlarına şahitlik yapmış, güzel ilimiz. Sizleri burada görmek bu tarihin yaşandığı, tarihin ruhunun hissedildiği bir alanda beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ne güzel ki Kredi Yurtlar Kurumumuz sizlere bir ev sahipliği yaparak ailenizden emanet olarak aldığı sizleri tarih iklimi içerisinde bir geziye katmış ve aynı atmosferi birlikte yaşıyoruz. Tarih insanlığın ortak hafızası, milletlerin hafızası Dolayısıyla coğrafyaya yansımış bir ruhu var. Eğer o coğrafya içerisinde bulunduğumuzda o tarihi öğreniyorsak, biz o tarihin ruhunu da hissetmiş oluyoruz. Yalnızca kitaplarda bunu anlamak mümkün olmuyor. Olayların yaşandığı önemli devirlerin geçtiği coğrafyayı da görmek sizler için bir ayrıcalık oluşturacaktır. Bu günün söz sahibi muhterem hocamız. Sizleri daha fazla üşütmeden sizleri ısıtacak güzel bilgileri vermek üzere Mehmet Çelik hocamızı davet edeceğim. Tekrar sizleri ilimizde görmekten mutluluk duyduğumu belirtiyorum. Ailelerinize Kütahya’mızdan, Domaniç’imizden selam götürmenizi istiyor. Hepinize sağlık diliyorum” dedi.

Geziye katılan Türk Tarih Profesörü ve İslam Bilgini Prof. Dr. Mehmet Çelik Osmanlı İmparatorluğu’nu öğrencilere anlattı.

Çelik, soğuk bir havada Hayme Ana’da toplandıklarını belirterek, tarihin köklerinin yeşerdiği toprakları unutmadan torunlarına aktarabileceklerini dile getirerek, şunları kaydetti:
” Keşke hava dün gibi olsaydı fakat ne yapalım bu hava bugünü unutmamak için de vesile olacak. Soğuk bir havada Hayme Ana’da toplandık ve o gün tarihimizin köklerinin yeşerdiği topraklarda hafızamızı hatırladık diye hayat boyu inşallah torunlarınıza kadar anlatacaksınız. Türkçe de sağlıkla ilgili bazı deyimler vardır. Mesela görmeyen bir insanla karşılaştığımızda gözlerimizin kıymetini o zaman anlarız. Deriz ki Allah kimseye göz noksanlığı vermesin. Sakat bir insanla karşılaştığımızda aynı temennileri bulunuruz. Herhangi bir organını uzvunu kaybetmiş bütün insanlar için geçerlidir. O uzuvlarına, sakatlıklarına rağmen o insanlar bütün hayatlarını devam ettiriyorlar. Kimliğini biliyor o ağma olan Mehmet kimliğini biliyor. O engelli olan dilsiz olan bir Ayşe olduğunu biliyor. Fakat hafızasını kaybeden bir insanı gördüğümüzde gerçekten o Atasözü haline gelmiştir. ‘Allah kimseye akıl noksanlığı vermesin’ deriz. Çünkü kimliğinin farkında değildir. Dostunu düşmanını tanımaz. Geleceğini planlayamaz, kimliğinin farkında değildir o. Hafıza bir insanın neyiyse Tarihte bir milletin o noktasıdır. Hafızasını kaybeden bir insanın geleceği yoksa hafızasını kaybeden milletlerin de geleceği yoktur. Bu neden Hafızasını kaybetmiş milletler bir topluluk haline gelirle ve bir müddet sonra erimeye uğrarlar. Maalesef son yüz yılımız bizim felaket yüzyılımızdır. Bütün dünya üzerimize yüklendi. Yüz sene önce koca 4-5 yıl içerisinde koca bir İmparatorluk bizim avuçlarımızın içerisinde kaydı gitti. O 4-5 yıl içerisinde beş milyon kişi kaybettik”
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Kütahya İl Müdürü Feyzullah Gayret, “‘Kuruluştan Çanakkale’ye Tarih ve Medeniyet Gezisi’ ilk durağı olan Hayme Ana tören alanına hoş geldiniz. Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş yeri olan Domaniç İlçesi tarihi ve doğası ile sizlere tatlı hatıralar bırakacağına ümit ediyoruz” dedi.

Domaniç’te Hayme Ana Türbesi’nde başlayan gezinin, Söğüt’ün ardından 22 Nisan’da Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti Bursa’ya geçecek. Ulu Camii, Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Bursa Yeşil Camii, Emir Sultan Camii ve türbesi gibi tarihi ve kültürel mekânları gezecek, gençler akşam saatlerinde salon programında Yavuz Bahadıroğlu ve Sanatçı Uğur Işılak ile bir araya gelecek. Bahadıroğlu, Osmanlı Devleti’nin kuruluş sürecinde kurumsallaşmanın önemi ve Çanakkale’yi anlatırken Sanatçı Uğur Işılak ise ezgileriyle geceyi renklendirecek.

Gezinin son adımı 23 Nisan’da Çanakkale’de atılacak. KYK’lı gençler Eceabat, Şahindere Şehitliği, Zığındere Şehitliği, Çanakkale Şehitler Abidesi, Morto Koyu, Yahya Çavuş Şehitliği ve Conk Bayırı’nı gezecek, Çanakkale zaferini ve şehitleri yâd edecek.