Üzerine göçen ağacın altına kalan yaralı için hava ambulansı geldi

İlçemize bağlı Ortaca Köyüne 13 kilometre uzaklıktaki Gürgen Düzü mevkiinde ormanlık alanda orman bakımı kesim yapan Ortaca Kooperatifi üyelerinden 46 yaşındaki Süleyman Küçük, dilimlediği ağacın üzerine yuvarlanması üzerine, boynundan ağır yaralandı. Yaralı için Sağlık Bakanlığına ait Hava Ambulansı istendi. Ancak, ambulans helikopteri ağaçlardan kaza mahalline inemediği için. Vatandaşlar tarafından yaralı sedye ile önce AFAD aracına taşındı. AFAD Ekipleri yaralıyı kardan ve çamurdan olay yerine gelemeyen 5 kilometredeki uzaklıktaki ambulansa taşımak zorunda kaldılar.

Edinilen bilgiye göre olay şöyle gelişti. Ortaca Köyü Gürgen Düzü Mevkiinde ki, bin 400 rakımlı tepede, 15 Nisan 2017 Cumartesi günü saat 16.30 sıralarında meydana geldi. Kooperatife bağlı çalışan üyeler, dik yamaçtaki ağaçları kestikten sonra kamyonlara sığacak şekilde dilimleme işine başladılar. Süleyman Küçük ‘ün dilimlediği ağaç, kesilir kesilmez yamaçtan yokuş aşağı yuvarlanmaya başladı. Yuvarlanan tomruk Süleyman Küçük’e çarparak boynundan ağır yaraladı. Yaralanan Küçük ‘ün yanına koşan arkadaşları, 112 Acil Servis Ekiplerini ve Jandarmayı olaydan haberdar ettiler.
Ambulans kardan ve çamurdan olay yerine ulaşamayınca, ekipler traktörlerle, Orman işletmeye ait araçları ile olay yerine götürüldü. Olay yerinde oluşturulan Kriz Masası Ekipleri, Sağlık Bakanlığından Hava Ambulansı talep ettiler. Olay yerine19.30 da gelen ambulans helikopter dağlık ve sık ormana iniş yapamayınca, devreye Kütahya AFAD ekipleri girdi. AFAD ekipleri, vatandaşlar, 112 Acil Sağlık ekipleri ve Jandarma yaralıyı sedye ile 2 kilometre uzaklıktaki arazi araçlarına götürdüler.

Buradan arazi aracı ile 3 kilometre öte de kalan ambulansa naklettiler. Bilinci açık olan yaralı Süleyman Küçük, Domaniç 112 Acil Sağlık ekipleri tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesine kaldırıldı.