NE DEĞİŞECEK !?

Başkanlık Sistemine Evet mi Hayır mı referandumu. 16 Nisan Pazar günü yani bu pazar.

Büyük ihtimalle % 99’umuz , 18 maddelik Başkanlık Sistemini okumadı. Okumadık ama, ‘Kararımız Net Oyumuz Evet’ Hay maşallah.

Referandum dan Evet çıktımı ki % 80 Evet çıkacakmış zaten; memleket uçacak, demokrasi gelecek, Ak Partinin haricindeki teröristler ve yandaşları yok olacak.
Anlı secdeye gitmeyenlere karşı büyük bir savaş kazanılacak.

Ya da…

” Geleceğimiz için Hayır” Şimdi biz hayır deyince geleceğimiz gelmeyecek mi ? Geleceğimiz için Hayır dersek Ülkeyi kim yönetecek ? Bir anda bölgemizdeki savaşlar duracak AB ile ABD ile yeniden barış rüzgarları mı esecek ? Antalya ya turist mi yağacak ? Peki biz, niye hayır dediğimizi biliyor muyuz ? Okuduk mu 18 maddeyi ? Yoo. Ama zaten % 80 hayır çıkacağına göre… Hay maşallah.

Her yerde pankartlar afişler: Hurdacı arabası gibi ne dediği anlaşılmadan gürültü yaparak dolaşan araçlar. Mitingler.

Öncelikle şunu bilelim. 16 Nisan da ne çıkarsa çıksın kaybeden biz olacağız.. Evet’te çıksa Hayır da çıksa seçimden sonra bir zam yağmuruyla ıslanacağız. Ülkemizde her hükümet dönemin bu böyle olmuştur. Seçimlerde mitingler coşmamızın bedelini ödeyeceğiz. Referandum da harcanan paraların faturası sana bana kesilecek.

Kararımızı etkilemek için gelenlere yalakalıkta, saygıda üstümüze yok. Yahu O adamlara o forsu, o havayı, o parayı, o yetkiyi biz boğazımızdan keserek ödediğimiz vergilerle altın tepsilerde ikram etmekten ne zaman vaz geçeceğiz ?

Referandumdan ne çıkarsa çıksın kaybettiğimiz sadece paramız olsa ne ala. Bir de dostlarımızı, akrabalarımızı, arkadaşlarımızı kaybedeceğiz.

30 yıl Avrupa’da kalmış biri olarak yazıyorum. Ne miting gördüm ne de bu kadar kavga. Siyasi partiler fikirlerini yazılı basında açıklar. Adaylarını tanıtır.

Televizyonda da bir kaç defa karşılıklı görüşlerini masaya yatırırlar olur biter. Şu bizde ki kutuplaşmaya, harcanan paralara, edilen kavgalara baktıkça yemin ederim utanıyorum.

Referandum sonucu Domaniç’te neyi değiştirecek ?
Emekli maaşımıza zam mı yapılacak ? Domaniç’in yolları mı yapılacak ?
Yıllardır verilen vaatler mi yerine getirilecek ?
Domaniç için değişen bir şey olmayacak.
O yüzden trollere kanıp birbirimizi kırmayalım. kışkırtıcı tuzu kuruların gazına gelip kavga etmeyelim.
Demokratik bir ülkeysek eğer; Vatandaşlık görevimiz, seçim sandığına giderek oyumuzu kullanıp sonra yolumuza devam edelim.

Kırmadan, dökmeden, tabutumuzun ucundan tutacakları, düğünümüzü coşturacakları, tercihi için satmadan.

Allah aşkına aynaya bakarak oyumuzu kullanalım….