Domaniç’e bir milyon 578 bin TL’lik KÖYDES ödeneği

Domaniç’e 2017 yılı Köylerin Altyapısının Desteklenmesi Projesi (KÖYDES) kapsamında bir milyon 578 bin TL ödenek tahsis edildi.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından 2005 yılından beri susuz veya suyu yetersiz köy ve bağlılarının sağlıklı ve yeterli içme suyuna kavuşturulması, köy yollarının kalite ve standartlarının yükseltilmesi, küçük ölçekli sulama altyapısının geliştirilmesi ile köy atık su altyapısının iyileştirilmesi için uygulanan Köylerin Altyapısının Desteklenmesi (KÖYDES) projesi ödenekleri belli oldu.

Kurumun web sitesinden yayımlanan duyuruya göre Yüksek Planlama Kurulu (YPK) tarafından belirlenen usul ve esaslara göre uygulanacak olan KÖYDES projeleri kapsamında Domaniç’e bir milyon 578 bin 184 TL ödenek tahsis edildi. İlçe Köylere Hizmet Götürme Birlikleri tarafından (KHGB) kullanılacak ödenekler, ilçelerin köy nüfusu, köy sayısı ve yol ağı uzunluğuna göre direk olarak Bakanlık tarafından ilçelerin hesabına aktarılacak.

Geçtiğimiz yıl KÖYDES ödeneğine göre bu yıl ki ödenek miktarında artış yaşandı.

Domaniç’İn köylerinde bugüne kadar binlerce projeye hayat veren KÖYDES kapsamında;
İçme suyu için, Çokköy’e 100 m³ Su Depo Yapımı, Durabey Köyü Bahçelievler Mahallesine Şebeke Hattı Yapımı, Çarşamba – Güney Köyü Taksimat Deposu Yapımı, Saruhanlar Köyüne 100 m³ Su Deposu Onarımı, Güney Köyüne 100 m³ Su Deposu Onarımı, Karaköy ve Fıranlar Köyüne İsale Yapımı, Çarşamba Köyüne Depo Onarımı ve Şebeke Hattı Yapımı gerçekleşecek.

Atık su için, Böçen, Güney ve Kozcağız Köyüne 250 Kişilik Foseptik Yapımı gerçekleşecek.
Köy yollarında ise İlçe Merkezi – Aksu Köy Grup Yolu ile Çukurca – Erikli Köy Grup Yoluna Stabilizeden Asfalt Dönüşüm yapılacak.
Son olarak 2017 Köy yardımları kapsamına tüm köylerimizin alt yapı ihtiyaçı için içme suyu ve atık su boruları, çok amaçlı salonlar için fayans, kalebodur, boya, masa, sandalye, laminant parke, kapı, pencere, çevre düzenlemesi için kilitli parke taşı, mezarlık duvarları için hazır beton beton direk ile tel örgü, köy inşaatlarında kullanılmak üzere çimento, demir, tuğla, beton kumu sıva kumu alınması, çocuk oyun parkı, gibi ihtiyaçlar giderilecek.