DOMANİÇİME KUTLU OLSUN

Bu hafta yani 1 Nisan 2016 tarihi Domaniç ilçemizin ilçe oluşunun 57. yıldönümünü, dolayısıyla bu gün için bir kutlama mesajı göndermek istedim. Domaniç, ilçe olmak için Osmanlı Devleti’nin son zamanlarından 1960 yılına kadar çok mücadele vermiş. Sizin anlayacağınız ilçe olmak o kadar da kolay olmamış. Bu mücadelenin semereleri zor da olsa alınmış. Daha önceki köşe yazılarımda da yazdım, bu kadar mücadele edilmiş, bu kadar ter dökülmüş ama nedense o günler unutulmuş. Hatırlanması için de hiçbir gayret gösterilmemiş. Domaniç’te bu konuda bu zamana kadar hiçbir etkinlik ve faaliyet olmamış. Türkiye’de bir çok ilçede “bir yerleşim biriminin ilçe oluşunun bilmem kaçıncı yıldönümü etkinlikleri” düzenleniyor. İnternette bu konuda arama yapıldığı zaman bir çok ilçenin etkinliklerini, kutlama mesajlarını görebilirsiniz. Domaniç’te ise böyle bir etkinlik yok. Malumunuz Domaniç insanı etkinlikleri seviyor. Hayme Ana, Selim Ata-Sarıkız, Ebe Ana, Şehit Savcı Bey, Abdal Dede, Halk Geceleri, Güreşler vs gibi törenler halkımızın katıldığı coşkuyla kutladığı törenlerdir. Domaniç’te “ilçe oluşunun 57. yıldönümü” gibi yeni etkinlikler düzenlenerek halkımızın eğlenebileceği, enerjisini harcayabileceği, moral bulacağı, birlik beraberliğin kaynaşmanın olduğu özel günler yapılabilir. Bu arada tekrar öze dönme yani Bursa’ya bağlanma konusu gündeme getirilip Kütahya’ya şantajlı olmasa da bir mesaj gönderip hizmetlerin daha çok gelmesi sağlanabilir. Bu konuda sempozyumlar konferanslar organize edilebilir. Farkındalık oluşturulabilir. Domaniç’e biraz hareket getirebilir. Mesela Kütahya’da her yıl Kütahya’nın fethi ile ilgili etkinlikler yapılıyor. Geçen yıl “942. Kütahya’nın Fethi, Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı” etkinlikleri yapıldı. Uzun zamandan beri de gelenek haline getirilmiş. Mesela Domaniç’te niye Kayıhanlıların Çarşamba yaylasına ilk defa geldikleri nisan ayı 1230 yılının esas alındığı Domaniç’in Fethi’nin veya Domaniç’e Gelişin 786. Yıldönümü Kutlamaları olmasın? Hem ilçe oluşuna da denk geliyor. Ayrıca Domaniç’te nisan ayı boş geçmez. Domaniç merkez dahil köylerde de nisan ayında bir etkinlik yok. Böyle bir etkinlikle, belki Domaniç’in ihtişamlı günleri hatırlatılarak şimdiki Domaniçli neslin üzerindeki ölü toprağı kalkar. Bir kıvılcım olur ve tekrar bir “Diriliş” gerçekleşir ve gerçekten de “Dirilişin Toprağı” olur. Elhasılı kelam, Domaniç’in ilçe oluşunun 57. Yıldönümü kutlu olsun.
Bu arada Domaniç’in ilçe olmasıyla beraber Belediye’nin kurulması ve ilk Belediye başkanımız merhum Yahya Yiğit büyüğümüz aklıma geldi. Yahya Yiğit (d.1925-ö.2009) : Domaniç’in yetiştirdiği önemli değerli kişilerden birisiydi. Domaniç gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yaptığım yıllarda onu, projeleriyle tanıma fırsatım oldu. Fakat en büyük üzüldüğü nokta projelerin o tarihlerde karşılığını bulmamasıydı. Şimdi onun projeleri gerçekleşiyor ama 10-20 yıl sonra! İhtilalin olduğu yıllarda 10 Haziran 1960 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yeni seçimlere kadar belediye başkanlarının görevlerine son verildi ve Belediye Kanunu’nun 94. maddesi gereğince atama yoluyla başkanlar getirilmesi kararlaştırıldı. Domaniç’te de uygulanan karar gereği; Yahya Yiğit 1 Nisan 1960 tarihinde atama ile 57 gün süreyle kurucu Domaniç Belediye başkanı oldu. 5 Kasım 1963 tarihinde demokratik seçimler oldu ve Yahya Yiğit seçimi kazanarak Domaniç’in ilk Belediye Başkanı oldu. En önemli yaptığı hizmetleri; ilk mezbahayı kurdu, ilk itfaiyeyi kurdu, ilk defa çöp arabası alarak merkeplerin çöp taşıma işine son verdi, kanalizasyon işine başlayıp kendi döneminde bitirdi, ilk defa bir hamam (eski hamam) inşa etti, ilk defa şebeke suyu sistemini Domaniç’e kazandırdı.

Başta ilk belediye başkanımız merhum Yahya Yiğit olmak üzere ahirete göçmüş Domaniç’in değerli başkanlarını minnet ve şükranla yad ediyorum. Ruhları şad olsun.
İnşallah, günümüzün nesilleri, onların hayat karelerinden örnekler alır, o kareler onlara motivasyon olur ve Domaniç’in geleceği adına güzel hizmetlere imza atarlar.