Domaniç çeşitlemesi

Geçen hafta 8 mart kadınlar günüydü. Varlıklarıyla hayatın her alanında fedakarlığı, üretkenliği, duyarlılığı temsil eden ve toplumsal- ekonomik yaşamın gelişmesindeki en önemli temel taşlarımızdan olan kadınlarımız; ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine ve çağdaşlaşmasına büyük katkılarda bulunmuşlardır ve bulunmaya devam etmektedirler.

Sonsuz sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizin şekillendirilmesinde önemli rol oynayan kadınlarımız, Türk toplum ve aile yapısında müstesna bir yere sahiptir. Türk kadını ve annesi aile dokusunun temelini teşkil ederek şefkatin, fedakârlığın, sabrın ve özverinin sembolü, toplumun yapısını güçlendiren, şekillendiren, aile birliğinin en önemli unsuru olarak daima özverinin, sevginin kaynağı olmuştur.

Kuruluş’ta bu toprakları vatan yapmak için mücadele eden Hayme Ana’lar, Ebe Analar, Ebe Hatunlar, Gül Analar, Sarı Kızlar, Arife Bacılar Kurtuluş Savaşında vatanımızın bağımsızlığı için erkeğiyle cepheden cepheye koşan cefakar, vefakar Çılgın Türk Kadını Habibe’ler, Aza Emine’ler tüm dünyaya örnek davranışlarını sergilemişler, bu güne kadar çalışmaları ile hayatın her alanında başarı sağlamışlardır.

Tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile güçlü kişilik karizmatik karaktere sahip Hayme Ana’nın torunları olan tüm Domaniçli kadınlarımızın bu onurlu gününü kutlar, sağlık, başarı ve huzurlu günler dilerim.

Hayırseverlik kimliği ile ön plana çıkan, büyük bir duyarlılık göstererek anlamlı bir bağış yapan saygıdeğer hemşerimiz Mustafa Karakoç’a Domaniç adına şükranlarımı sunarım. Maddi kazanımların kamu yararına nasıl kullanılacağının ve paylaşılacağının en açık örneklerinden birisi olarak kültürümüzün hayırseverlik ve diğergamlık özelliğini sergilemesi bakımından her daim saygı ve minnetle anılacaktır. Kadirşinas Domaniç halkı kendisini daima hatırlayacaktır. Darısı diğer hayırsever hemşerilerimizin başına inşallah. Domaniç’in kültürü doğası adına da hayırseverlik alanı olarak yapılacak daha çok iş var.

18 mart Çanakkale Köprüsü’nün temeli geçtiğimiz gün atıldı. Bu köprü Domaniç’i de ilgilendiriyor. Hatırlarsanız daha önce köşemde birkaç defa dile getirmiştim. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kütahya-Bilecik-Bursa-Çanakkale illerini kapsayan “Kuruluştan Kurtuluşa Kültür Yolu” bir projesi vardı. Şimdi de köprünün temeli atıldı. Bu yol Domaniç’in kurtuluşu için önemli adımlardan birisidir. Çünkü bu köprü Domaniç’in de içinde yer aldığı Ege bölgesini doğrudan Kapıkule sınır kapısına bağlayacak. Önemli bir güzergah olacak. Domaniç adına hayırlı olur inşalalh.

Geçen hafta Domaniç’te 7’den 70’e herkesin okuduğu İstiklal Marşı videosu çok büyük ilgi gördü. Domaniç Gazetesi’ne bu harika çalışmasından dolayı teşekkür ederim. Yine Domaniç’te gerçekleşen 18 Mart Çanakkale zaferini ve şehitlerini anma programı da harikaydı. Özellikle de Meryem ninenin Çanakkale türküsünü söylemesi güne damgasını vurdu. Programda emeği geçen herkesi kutlarım.