…ve Mehmetlerim düşer toprağa cemrenin düşmesi gibi

İlk cemre havaya düşmüştü ve havalar ısınmıştı. Sonra suya düşmüştü ve su ısınmıştı. Bu hafta ise yani 6 martta son cemre toprağa düşüyor. Hava sıcaklıkları artıyor. Cemrenin toprağa düşmesi ile belirgin bir ısınma gerçekleşir.

Cemre ısıtıcı güçtür. Kora benzetilen bir enerji kaynağıdır.

Hava, su, toprak derken bir bakmışsın bahar gelmiş.

Artık doğa canlanır, ölü toprak dirilir. Kurumuş ağaçlar, yeşermeyecek gibi duran çiçekler açmaya başlar. İnsanlar canlanır, cıvıl cıvıl olur. Mutlu olur, sevinir. İnsanlar baharı kutlar. Kutladığı nevruzdur, bahar bayramıdır, Ergenekon’dan çıkıştır, yeniden diriliştir, doğuştur, uyanıştır. Her şey yeniden başlar. Günler uzar, vakitler zamanlar çok olur. Ve zaman olur, mevsimler döner, döner, döner. Bir bahar biter öbür bahar gelir.

Hayat dediğin geçip gidiyor, su gibi akıp gidiyor. Beklemiyor. Hayat dediğin bitiyor, ve provası yok, duraklamaları yok, uzatmaları yok. Her şey yaşadığın kadar oluyor ve bitiyor. Her gün hayat inşaatına konmuş bir tuğla ömrümüz. Ömür dediğin iki nefeslik bir şey. Bir alırsın bir verirsin. Kısa bir zaman aralığıdır. Bir mezar taşı dikilir ve aldığın ilk nefes diye doğum tarihi yazılır, aldığın son nefes diye ölüm tarihi yazılır. İki nefes arasında saklı ömrünü, alırsın verirsin.

Hayat, Allah tarafından bize bahşedilen en büyük nimetlerden birisi. İnsan, Allah’ın ikramı olan hayattan nasibini alır. İnsanda o kısa zaman aralığı denilen hayata çok şey sığdırma telaşı vardır. Bu telaş içinde çok güzel şeyleri kaçırır, fark edemez. Keşkeleri biriktirir, endişeleri biriktirir ve sırtına yük üstüne yük koyar. Bazen bu yükü zor taşır ve bazen altında ezilir bu yükün.

Teknolojinin arttığı, görselliğin arttığı günümüzde durup düşünmeye, sakinleşmeye vaktimiz yok. Hayatı anlamaya, anlamlandırmaya vaktimiz yok. Hayat dediğin geçip gidiyor, yaş dediğin durmuyor yerinde ve hayat bitiyor. Beklemiyor her şey tam olsun diye, duraklamaları oynatmıyor, bitti mi bitiyor.

Elhasılıkelam, cemre toprağa düşer.
Aklıma bahar düşer. Hatta ömrünün baharında toprağa düşen kınalı kuzular aklıma düşer. Bundan tam 733 yıl önce daha on yedisinde toprağa düşen Saru Batu Savcı Bey ile Kutlu Melek’in oğulları Baykoca aklıma düşer.

Yine geçen yıl bu zamanlar Anakara-Güvenpark katliamında daha on altısında toprağa düşen Mehmet Emre Çakar aklıma düşer.

Bu topraklar için toprağa düşen Mehmetler, Mehmetçikler aklıma düşer.

Ve neticede;topraktan gelen, toprağa mensup insan da toprağa düşer.

Bu vesile ile bu vatan uğruna toprağa düşmüş tüm Mehmetlerimin ruhları şad mekanları cennet olsun….