“En iyi okul evine en yakın olan okul”

Domaniç Şehit Ömer Hali Demir Anadolu Lisesi yeni binasında eğitime başladı. 15 Haziran 2009 yılında Dönemin Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu tarafından onaylanan Anadolu Öğretmen Lisesi İlçemizde bayram havası yaratmıştı. Müjdeyi Belediye Eski Başkanı Yakup Yardımcı tarafından verilmişti.

Nasıl Başladı

Dönemin Kaymakamı Cevat Çelik, Belediye Başkanı Yakup Yardımcı ve Milli Eğitim Müdürü Bayram Ali Kardeş’in birlikte hareket etmesi doğrultusunda çalışmalara başlandı.

Belediye Eski Başkanı Yakup Yardımcı’nın ilçemize davet ettiği Müsteşar Muammer Yaşar Özgül ve Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey, ilçemize gelip Okulun yeri ile tespitlerde bulunmuş ve okulun Domaniç’e uygun olduğunu söylemişti. Karar 15 Haziran 2009 yılında çiçeği burnunda Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu tarafından onaylandı.

Okulun adını denetime gelen Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey koymuştu.

Balıbey, ‘Okulun adı, Haymeana Anadolu Öğretmen Lisesi’. Geçici olarak eski Domaniç Lisesi binasına açılan olan ve ilk yıl verilen kontenjan doğrultusunda 60 öğrenci eğitim gördü. Öğrencileri ilçemizde yatılı olarak kaldı. Okulda yaklaşık 400 öğrenci eğitim alacağı hedeendi.

Yeni binasında yeni ismiyle başladı. Domaniç Şehit Ömer Hali Demir Anadolu Lisesi, 30 Ocak 2015 tarihinde ihalesi yapılarak ve 600 iş gününde tamamlandı.

Anadolu Lisesi 2016-2017 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi Karşıyaka Mahallesinde, Şehit Ömer Halis Demir Anadolu Lisesi olarak başladı. Okul, Karşıyaka Mahallesinde, İlçenin dört bir tarafından görülebilen, 18 dönümlük arazide, Bodrum+ 4 kat inşa edildi. 1000 m2 üzerine toplam 5000 m2 kapalı alanda, 17 Öğretmen, 4 idareci ve 5 hizmetli ile 230 öğrenci eğitim alıyor. Sekiz derslikli okulda, 128 pansiyon kapasiteli (64 erkek öğrenci-64 kız öğrenci) 180 kişilik yemekhanesi mevcut. Geniş bir avlusu bulunan okulda basketbol ve voleybol sahası da mevcut. Kütahya liseler arasında her yıl derece getiren okulumuzun Okul Müdürlüğü görevini ise Mehmet Demiröz yapıyor.

En iyi okul evine en yakın olan okul

Son yıllarda tüm okullarımız en üst seviyelere çıktığı ortada. Ulusal basında okullarımızın etkinlikleri yaptıkları çalışmaları, Kişisel Eğitim ve Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan gibi ün yapmış kişilerin ilçede semirler düzenlemesi, yapılan sınavlardaki derecelere yer veriliyor. Birçok veli “çocuğu için en iyi okulu” bulma arayışı içerisinde bu durumu, duyarlı olmanın, sorumlu davranmanın ve kaliteyi aramanın doğal bir sonucu olarak görmek gerekir.

Ancak burada “iyi okul” kavramını tartışmak gerekir. Hangi okul iyidir veya bir okulun iyi okul sayılabilmesinin ölçütleri nelerdir, veli – öğrenci arası iletişim, trak, öğrenci kontrolü, veli – öğretmen arası iletişim gibi soruların doğru bilinmesi gerekir. En iyi okul eve en yakın okuldur” boyutu üzerinde duralım. Başta İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Zengin olmak üzere, Milli Eğitim personeline, Okul Müdürlerine, Öğretmen, öğrenci ve velilerine ilçemizde başarı gösteren tüm çalışanlara teşekkür ederiz.