Bin 299 kan bağışı kampanyasına yoğun ilgi

Osmanlı Devleti’nin kurulduğu topraklar olan Domaniç ilçesinde, Kızılay İlçe Şubesi Başkanlığı “Bir yılda 1299 kan bağışı kampanyası” başlattı.

Kızılay İlçe Şubesi Başkanlığı Osmanlı Devleti’nin kuruluş yılı olan 1299 rakamını hedeeyerek, “Bir yılda 1299 kan bağışı kampanyası” başlattı. İlçe merkezine aylık olarak gelen Kızılay gezici kan bağışı aracına kampanya nedeniyle ilgi yoğun oldu.

Kızılay Domaniç Şubesi Başkanı Necmettin Karaduman, Osmanlı Devletinin kurulduğu topraklar olan Domaniç ilçesinde, bir yıl boyunca Osmanlının kuruluşu olan 1299 yılına ithafen, 1299 kişiden kan bağışı beklediklerini belirtti. İlçe nüfusuna göre, kampanyaya desteklerin yoğun olduğunu ifade eden Karaduman, ilçe halkına teşekkür etti.

Kütahya Kan Merkezi Müdürü Dr. Mahmut Ulusoy, Domaniç İlçesisin kan bağışı konusunda en duyarlı ilçelerden bir tanesi olduğunu ifade ederek, “Sabah saatleri olmasına rağmen kan bağışı için yoğunluk var. Çoğu yerde bu saatlerde bağışçı bulamıyoruz. Yoğun kar sebebiyle ülke genelinde kan sıkıntısı yaşadık ve kırmızı alarmdan sonra kan depolarımız doldu. Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. Ocak aylarında dolan depolarımız, kritik seviyelerde değil ancak yavaş yavaş azalmaya başladı. O yüzden kanı acil durumlardı değil düzenli ve sürekli olarak verelim. Ne mutlu kan bağışı yapıta insanların hayatını kurtaranlara, bu sevapta ve güzellikte payını alanlara diyorum” dedi.