19 Şubat’ta Düşüyor

Bu yıl, kış hepimizi dondurdu. 2007 yılında 85 lira olan kalorifer kömürü enasyonun olmadığı iddia edilen ülkemizde 10 yılda 290 liraya çıktı.

Kömürün ocağı, kaynağı yanı başımızda, Tunçbilek’te. Ancak, sözde fakir fukaraya yakacak olarak dağıtılan kömür sayesinde çoğu zaman kömür bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. İklim şartlarımızdan kaynaklanan nedenlerden dolayı, İlçemizde 8 ay soba ve ya kalorifer yakılıyor. Zaman oluyor, ısınmak için elektrikli sobalarla takviye yapıyoruz. elektriğin kilovatı 21 kuruş falan ama, elektrik parasını ödemek istemeyen vatandaşlarımızın hatırı kırılmasın diye mi ? Can korkusu mu, oy korkusu mu bilemiyoruz. Ek vergiler falan derken elektriğin kilovatı bize 40 kuruşa geliyor. Sıkıysa ısın !Artık dört gözle havaların ısınmasını bekler olduk. Türk geleneklerine göre 21 Mart yazın başlangıcı, Bir ay daha sabır. Halkımızın arasında yaygın olarak baharın müjdecisi olarak bilinen sıcaklığın artması olayına cemre denir. Cemre’nin birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılır. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer. Her cemrenin düşüşüyle hava sıcaklığı artar, cemrelerin arasında ise sıcaklıkta küçük bir düşüş görülür.Allah’a şükür ilk cemre 19 Şubat pazar günü havaya düşüyor.

CEMRE NEDİR?

Cemre, kelime karşılığı olarak kor halindeki ateş anlamına gelir. Diğer bir anlamı ise, Müslümanların hac sırasında Mina vadisinde attığı taşlardan meydana gelen yığındır. Divan şairlerinin, cemre zamanlarında baharın gelmesi dolayısıyla önemli kişilere yazdıkları övgü şiirleri de Cemreviye olarak bilinir. Meteorolojik bir olay olarak bilinen cemre ise takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğü inanılan ısıtıcı (ısıl) güç veya sıcaklık yükselmesi olarak tanımlanır.Bazı kaynaklara göre, cemre sözcüğüyle adlandırılan sayılı günlerin, takvim klimatolojisine nasıl girdiği bilinmiyor. Cemrelerin, yılın 180 gün süren soğuk yarısı olarak ayırt edilen Kasım döneminin 100.gününden sonra, sıcaklığın yükselmesiyle ilgili gözlem birikimini, kora benzetilen bir enerji kaynağıyla açıklama düşüncesinden kaynaklandığı söylenebilir. Birinci cemrenin 20 Şubat’ta havaya, ikinci cemrenin 27 Şubat’ta suya , üçüncü Cemre’nin 6 Mart’ta (artık yıllarda 5 Mart) toprağa düştüğü varsayılır. İstanbul’da 60 yıllık dönem için yapılan bir araştırma , cemrelerin kıştan bahara geçilirken ortalama sıcaklık eğrilerinin yükselmeye başladığı dönemin başlangıcını belirledikleri ve bu dönemde mevsim normallerinin üzerindeki az ya da çok bir sıcaklık artışıyla çakıştıklarını ortaya koymuştur. Cemreler arasındaki günlerdeyse, sıcaklıklarda az da olsa bir düşüş olduğu saptanmış. Aynı araştırmaya göre her üç cemre dikkate alındığında, bir iki günlük farklarla bu tarihlerde %42 olasılıkla, iki cemre dikkate alındığındaysa %74 olasılıkla belirgin bir ısınma gerçekleşmiş. Cemrenin tıptaki anlamı ise halk arasında karakabarcık, kabarcık, kabarcuki ateşgöynüğü ya da yanıkara adlarıyla bilinen iltihaplı çıban olarak tanımlanıyor.