İnegöl Belediyesi Hayme Ana Bacıbey Ödül töreni düzenledi

İnegöl Belediyesi’nin Bacıbey Kent Kültürü Derneği işbirliğinde düzenlediği programla Hayme Ana Bacıbey Ödülleri sahiplerini buldu.

İnegöl Belediyesi ile Bacıbey Kent Kültürü Derneği işbirliğinde düzenlenen ve bu yıl 6’ncısı Şekibe İnsel anısına İnegöl’de yapılan Hayme Ana Bacıbey Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Türkiye’de kadınların Milletvekili olarak ilk kez meclise girdiği 8 Şubat 1935 yılında, meclise giren ilk 17 kadın Milletvekili arasında yer alan ve aynı zamanda Türkiye’nin ilk çiftçi kadın Milletvekili unvanına sahip İnegöllü Şekibe İnsel anısına gerçekleştirilen törende, Türkiye siyasetine damga vurmuş isimler bir araya geldi.

Hotel Park’ta düzenlenen ve renkli görüntülere sahne olan programa Kaymakam Ali Akça, AK Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik, AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, eski Bakanlar İmren Aykut ve Işılay Saygın, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Başkan Yardımcıları ile çok sayıda davetli katıldı.

KONSEPT İNEGÖL BELEDİYESİ DESTEĞİ İLE DEĞİŞTİ

Törenin açılış konuşmasını yapan Bacıbey Kent Kültürü Derneği Başkanı Mutlu Çınar, projenin nasıl oluştuğundan ve içeriğinden bahsederek törene katılanlara teşekkür etti.

Bacıbey kavramının Anadolu topraklarından 800 yıllık bir geleneğin simgesi olduğunu kaydeden Çınar, “Ancak uzun zamandır her şeyde olduğu gibi unuttuğumuz bir gelenek. Unuttuğumuz bu geleneği yeniden canlandırma adına Hayme Ana Bacıbey ödüllerini Türkiye Büyük Millet Meclisine kadın milletvekillerimizin girişinin 77’nci yıl dönümü olan 2012’de başlattık. Bugün de 6’ncısını gerçekleştiriyoruz. Bu tören aynı zamanda bir milada vesile oldu. Konsepti değiştirdik. 8 Şubat 1935’te meclise 17 kadın milletvekili giriyor. Ama bugün sadece bir tanesinin ismi yaşatılıyor. Diğer 16’sının ismi hiçbir yerde yaşatılmıyordu. Konsept Alinur Aktaş Başkanımızın da desteği ile değişerek diğer milletvekillerimizin de seçim bölgelerinde her yıl etkinlikler düzenlensin ve yerel yönetim işbirliği ile ilk kadın milletvekilinin adı bir tesiste yaşatılsın. Türkiye’nin ilk kadın milletvekili olan Şekibe İnsel adına da İnegöl’de bir doğal yaşam çiftliği yapılıyor” dedi.

HAYME ANA DÜNYA TARİHİNİN SEYRİNİN DEĞİŞMESİNE TESİR ETTİ

Mutlu Çınar’ın ardından ise kürsüye Belediye Başkanı Alinur Aktaş çıktı.

Aktaş, günümüzün Bacıbeylerine ödüllerini takdim etmek ve şed kuşanma törenlerini gerçekleştirmek için böylesi güzel ve anlamlı bir organizasyona imza attıkları için heyecan ve mutluluk duydukları ifade ederek “Ne mutlu bizlere ki birçok kadim medeniyete ev sahipliği yapmış, bu topraklardaki kutlu yürüyüşe şahitlik etmiş Anadolu’nun eli bükülesi zor kadınlarının anısına tertip edilen bir törene şehrimiz ev sahipliği yapıyor. Hayme Ana, üç kıta yedi iklimde cihanşümul bir Türk devletinin kurucusu olan Ertuğrul Gazi’nin annesi, Osman Gazi’nin babaannesi. Oğlu Ertuğrul Gazi’nin ve torunu Osman Gazi’nin yetişmelerinde emeği olan Hayme Ana, onları geleceğe hazırlayarak devletin temelini atmış, dünya tarihinin seyrinin değişmesine tesir etmiştir. O, Osmanlı Devleti’nin ilk harcını atan Devlet Ana’dır. Biz işte böylesi önemli bir kadim zenginliğin içerisinde yaşıyoruz ki kafamızı kaldırıp şöyle bir etrafımıza baktığımızda Hayme Anamızın bizlere bıraktığı mirası görebiliyoruz. Bu topraklar 8 asırdır bin bir türlü zorluğa ve tehlikeye karşı dimdik ayakta kalmayı başarmış Hayme Analarımızın göstermiş oldukları kahramanlık destanlarına şahitlik etmiş.” dedi.

ŞED KUŞANDILAR

Konuşmaların ardından Türkiye’nin ilk seçilmiş kadın Bakanı olan, 5 ayrı hükümette görev yapmış İmren Aykut ve 4 kez Bakanlık görevi yapmış olan Işılay Saygın ile 4 dönem ve üzeri Milletvekilliği yapan şu anki AK Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik, Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Bacıbey Teşkilatı Başkanı Ayşe Yavuz, Bacıyan-ı Meram Projesini hayata geçiren Konya’nın Meram İlçesi Belediye Başkanı Fatma Toru, 5 dönemdir muhtarlık yapan Gemlik İlçesi Halitpaşa Mahallesi Muhtarı Sevim Koçdemir ve Yenişehir ilçesi Ulucami Mahallesi Muhtarı Yurdanur Ülker’e bacıbeylerin geleneksel kıyafetlerinden giydirilerek Şed kuşanma töreni gerçekleştirildi.

Ayrıca TRT Kadın Kahramanlar Dizisi adına TRT İnegöl Temsilcisi Yakup Diricanlı ile birlikte şed kuşanan isimlere Bacıbey çinileri takdim edildi.

TAKDİRE ŞAYAN

Şed kuşanma töreni sırasında konuşan Türkiye’nin ilk seçilmiş kadın Bakanı ve 5 ayrı hükümette görev yapmış olan İmren Aykut, “Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu bir vefa toplantısıdır. Önemli çalışmalar yapmış olan bir kadını unutmamak ve onu bu tür programlarla yaşatmak güzel bir şey. Erkeğin kadınlar için böyle önemli bir projeye imza atması gerçekten takdire şayan. Bu projenin devamını diliyorum” dedi.

BÜYÜK BİR GURUR

4 kez bakanlık görevi yapmış olan Işılay Saygın’da projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenleri kutlayarak, “Büyük bir gurur. Türkiye’ye örnek olmasını diliyorum” dedi.

Ödüle layık görülen AK Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik ise “Kadının siyasette yer almasında çok önemli bir farkındalık oluşan programı hayata geçirenleri kutluyorum” dedi.

Tören şed kuşanan Bacıbeylerin pasta kesimi ile sona erdi.