Deredeki hayvansal ve kimyasal atık çevreye zarar veriyor

İlçemize bağlı Soğucak köyünde, deredeki hayvansal ve kimyasal atıklar nedeniyle çevre kirliliğinin meydana geldiği, hayvanların hastalandığı ve balıkların öldüğü iddia edildi.

İddiaya göre, Tavşanlı ilçesi Derbent köyünde faaliyet gösteren hayvan çiftliğinden yaklaşık 2 yıldır dereye akan atık suların çevreyi olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Soğucak köyü muhtarı Halim Bayar, iki yıldır gerekli yerlere şikâyette bulunduklarını ve bir sonuç alamadıklarını söyledi.

Bayar, “Deremizde hayvanlarımızı sulayamıyoruz. Yaklaşık 8 kilometre bahçelerimiz var, sebzelerimiz ve meyvelerimiz kuruyor. Canlı balık, kurbağa hiç bir şey kalmadı. Köyümüz bu konuda oldukça şikâyetçi. Gerekli bakanlıklara bildirmemize rağmen sonuç alamadık. Ayrıca bu dere Orhaneli’ye kadar akıyor” dedi.

Hayvan sahipleri ise büyükbaş ve küçükbaş hayvanların hastalandığını, hayvanların suyu içmek istemediklerini ifade ettiler.

Köy sakinlerinden Niyazi Karakuş, dere suyundaki atığın sadece kendilerine zarar vermediğini, Orhaneli barajına kadar karıştığını belirtti.

Karakuş, ” Hayvansal atık, kimyasal atık her türlü pislik var. Deremizin adı balıklar deresi idi, artık adını atıklar deresi verelim diyoruz. Firmadan şikâyetçi değiliz, pek çok insana ekmek veriyor. Tek isteğimiz arıtması yapılsın. Üç yüz, beş yüz kişiye ekmek veriyor ama binlerce kişiyi heba ettikten sonra kıymeti kalmıyor” dedi.