Kanun Ordusu Jandarma sizleri bekliyor

Jandarma Genel Komutanlığı Uzman Erbaş personel alımı yapacak.Jandarma Genel Komutanlığı askerliğini yapmış ve terhisinin üzerinden 3 yıl geçmemiş, 26 yaşından gün almamış, en az lise mezunu erkek adaylar.

İlçe Jandarma veya Jandarma Karakol Komutanlıklarından bilgi alınacağı gibi www.jandarma.gov.tr’den (http://www.jandarma.gov.tr%27den/) de bilgi alınabilir.

Ayrıca Uzman Erbaşlar; Astsubay, Subay ve Generalliğe kadar sınavlara göre yükselebiliyorlar.

Uzman erbaşlar için sözleşme süresi en az 2 yıl en fazla 5 yıldır. Müteakip sözleşme süreleri ise 1 yıldan az, 5 yıldan fazla olmamak kaydıyla 52 yaşına girdikleri yıla kadar uzatılabilir. Arzu ettiğini bulamayanlar her zaman ayrılma hakkına sahiptirler.

Uzman Erbaşlar, Suba ve astsubay gibi bulundukları birliğin günlük çalışma saatlerine tabi olarak görevini ifa ederler. Mesai bitimini müteakip evlerine gidebilir. Ve personel için tahsis edilen servislerden yararlanabilirler.

Uzman erbaşlar görev yaptığı garnizonlarda uzman jandarma ve uzman erbaşlara tahsis edilmiş olan lojmanlardan istifade edilebilir. (Diğer kuvvetlerde lojmandan faydalanma oranı sivil memurlar ile birlikte %5 iken, Jandarma Genel Komutanlığına mensup uzman erbaşlarda uzman jandarmalar ile birlikte bu oran %25’dir.)

Haklar;Uzman Çavuşlar mesleğe 10.’ncu derecenin birinci kademesinden, uzman onbaşılar ise 11.’nci derecenin birinci derecesinden başlamaktadır.

Aralık 2016 tarihi itibariyle komando branşında Uzm. Çvş. Olarak maaşınız yaklaşık 4,200 TL, Uzm. Onb. Olarak 4,100 TL, asayiş branşında Uzm. Çvş. Olarak maaşınız 3,733 TL, Uzm. Onb. Olarak 3,683 TL’dir. Komando birliklerinde komando olarak görev yaptığınız sürece bulunduğunuz yerin özelliğine göre maaşınız 6,000 TL’ye kadar artmaktadır.

Uzman erbaşların 30 gün yıllık izin, 15 gün yıllık mazeret izni olmak üzere yıllık 45 gün izin hakları vardır. (15 günlük yıllık mazeret izinleri dışında uzman erbaşlara; eşinin doğum yapması, ana, bab, eş çocuk ve kardeşlerinin ölümü halinde 10 gün; kendinin ve çocuğunun evliliğinde 7 gün; yangın deprem ve su baskını gibi olağan üstü bir mazeret dolayısıyla 30 güne kadar mazeret izni verilir. Ve verilen mazeret izinleri yıllık izinden mahsup edilmez.)Uzman erbaşlara, silah taşıma ve bulundurma izin belgesi verilir.

Uzman erbaşlar ilk sözleşmelerini müteakip bedeli karşılığında zati tabanca edinebilirler. Ve görevli olmadıkları zamanda da resmi veya sivil elbise ile zati tabancalarını gözle görünmeyecek şekilde taşıyabilirler.

Uzman erbaşlar Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda tüm birliklerde istihdam edilebilmektedir. (komando, asayiş, teknik ve yardımcı sınıf vb.). yaşı ilerlemiş, sağlık,ailevi vb. sebeplerle komando birliklerinde çalıştırılamayan Uzman erbaşlar mesleki tecrübelerinden istifade edilebilmesi maksadıyla, eğitim birliklerinde eğitici olarak görevlendirilebilmektedir. Uzman erbaş olarak jandarma teşkilatına giren personel istekli olmaları ve şartları taşımaları durumund Astsubay, Subay hatta general olabilme imkanları bulunmaktadır. Müracaat;Askerliğini yapmış olmak, en az lise mezunu, 25 yaşını bitirmemiş olmak, (01,01,1992 tarih ve sonrasında doğanlar), terhisin üzerinden 3 yıl geçmemiş olanlardan müracaat etmek isteyenler www.jandarma.tsk.tr (http://www.jandarma.tsk.tr/) adresinden başvuruları yapılabilir. Domaniç İlçe Jandarma Komutanlığından da bilgi alınabilir.