Başkan Ertürk, “Asit tankerlerinden kurtulmak için sonuna kadar mücadele edeceğiz”

Tankerden sızan asidin karayoluna yayılmasının ardından asit tankerlerinin ilçe güzergahından geçişi durduruldu.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk yaptığı açıklamada, sülfürik asit taşıyan ve yüksek miktarda asit sızdırdığı yönünde yapılan ihbar üzerine emniyet güçlerince durdurularak karayolunun dışına çekilen tankerin asit sızdırdığının tespit edilmesinin ardından, Emet ilçesindeki bor işleme tesisi yetkilileri ile yapılan görüşme neticesinde geçici olarak durdurulduğunu bildirdi.

Ertürk, “İlçemiz eşsiz bitki örtüleri ile kaplı. Aynı zamanda ata yadigârı Osmanlı’nın kuruluş topraklarıdır. Ancak son zamanlarda bakımsız asit tankerleri yüzünden, ilçemizde ki bu doğal güzellik yavaş yavaş yok olmaya başlamıştır. Bu nedenle ilçe halkımızın tepkileri büyümektedir. Bu yönde kalıcı bir çözüm için ilçe trafik komisyonu tarafından araştırmalar yapılıp bu yolun kullanılmaması planlanılmaktadır. Sonuç olarak İlçe trafik komisyonundan çıkan karar il trafik komisyonunda değerlendirilecektir. İlçeyi asit tankerlerinden kurtarmak için mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir” dedi.

7 Şubat Salı günü, Balıkesir’in Bandırma ilçesinden Kütahya’nın Emet ilçesindeki bor işleme tesisine asit taşıyan tankerde sızıntı olduğunu fark eden vatandaşlar, durumu polis ekiplerine bildirmişti.
Ekipler, asit sızdıran tankeri durdurarak yol kenarına çektirdikten sonra söz konusu kimyasal madde çevreye yayılmıştı. Firma yetkilileri ise çevreye yayılan asidin üzerine kireç dökmüştü.