Kaymakamlık asit kamyonları ile ilgili Facebook üzerinden açıklama yaptı

Domaniç Kaymakamı Bünyamin KARALOĞLU’nun Domaniç Kaymakamlığı Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamaya göre;

07.02.2017 tarihinde kaymakamlığımıza yapılan ihbar üzerine SÖNMEZ KARDEŞLER PETROL ÜRÜNLERİ ŞİRKETİNE ait Sülfürik asit taşıyan bir tankerin yüksek miktarda asit sızdırdığı tespit edilmiş, araç tahliye edilmek üzere Domaniç çıkışında Emniyet ekiplerimiz tarafından çevrilmiştir. İl çevre ve şehircilik müdürlüğü ekiplerine haber verilmiş gerekli tutanakların tutulması sağlanmıştır. Güvenlik kuvvetleri eşliğinde Akşam saatlerine kadar süren çalışma ile sızma yaratan asit tankeri başka bir tankere tahliye edilmiş, asit sızan yerlere kireçleme yapılarak zararın minimum seviyeye indirilmesi sağlanmıştır.
08.02.2017 tarihinde ise asit sızan toprak tabakası iş makinaları ile kazınarak temizlenmiş; üzerine yeniden kireç dökülmüş ve çevrenin mıcır serilerek eski haline getirilmesi sağlanmıştır.

Diğer taraftan firmanın yapılan kontroller neticesinde hız sınırı ihlali yaptığı ve şoförün SRC5 (tehlikeli madde taşıma belgesi) bulunmadığı tespit edilmiş

• HIZ İHLALİ 206 TL
• SRC 5 (TEHLİKELİ MADDE TAŞIMA) BELGESİ OLMADIĞINDAN SÜRÜCÜYE 248 TL
• ŞİRKET SAHİBİNE 625 TL ceza kesilmiştir.

AYRICA 2872 SAYILI ÇEVRE KANUNU 20. MADDESİNİN Y BENDİNE GÖRE
(Tehlikeli kimyasallar ve bu kimyasalları içeren eşyayı bu Kanunda ve ilgili yönetmeliklerde belirtilen usûl ve esaslara, yasak ve sınırlamalara aykırı olarak üreten, işleyen, ithal ve ihraç eden, taşıyan, depolayan, kullanan, ambalajlayan, etiketleyen, satan ve satışa sunanlara, 100.000 Türk Lirasından 1.000.000 Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir)

ÇEVREYİ KİRLETMEKTEN DOLAYI 637.257,00 TL PARA CEZASI KESİLMİŞTİR.

TÜM BU YAŞANANLARDAN DOLAYI ETİ BOR İŞLETMELERİ İLE YAPILAN YAPICI İSTİŞARELER SONUCU ASİT TANKERLERİNİN DOMANİÇ GÜZERGÂHINDAN GEÇİŞİ DURDURULMUŞTUR.

09.02.2017 tarihinde ilçe trafik komisyonumuz toplanmış, konunun detaylı incelenmesinin yapılmasını sağlamak üzere bir komisyon oluşturulmuş; bölgenin asit kamyonlarının geçişine uygun olup olmadığını kararlaştırmak için bir rapor hazırlanması istenmiştir. Rapor neticesinde konu İL TRAFİK KOMİSYONUMUZA götürülecek olup ALINAN KARARLAR KAMUOYU İLE EN KISA SÜREDE PAYLAŞILACAKTIR.

KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYRULUR.

DOMANİÇ KAYMAKAMLIĞI