Kavuncu, “Domaniç’li hemşehrilerimin tepkilerini olumlu buluyorum”

Balıkesir’in Bandırma ilçesinden Kütahya’nın Emet ilçesindeki bor işleme tesisine asit taşıyan tankerlerde sürekli asit sızıntılarının yaşandığını belirten vatandaşlar, bugün olay yerinde toplanarak yetkililerin duruma bir an önce çözüm bulması yönünde çağrı yaptı.

Bunun üzerine açıklama yapan Ak Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu, Kütahya’nın her bir toprağı, her bir ilçesinin değerli olduğunu belirtti.

Kavuncu, “Domaniç’te geçtiğimiz gün içerisinde bir asit kamyonundan boşalan asitin haberini yapan Domaniç Gazetesi’ne teşekkür ediyorum. Daha önce de gerçekleşen bazı asit sızıntıları nedeniyle haberdar edilmiştim ve ilçe kaymakamımızla da görüşmüştük. Bir yandan denetimler artırılmış bir yandan da taşıyıcı firmaya gerekli önlemleri alması yönünde önemli ikazlarda bulunulmuştu.Çevre konusunda ki duyarlılığımız en üst düzeyde olup böyle olaylara müsamaha etmemiz mümkün değildir” dedi.

ACİL ÖNLEM ALINDI

“Bugün gerçekleşen olay sonrası öncelikle asitin çevrede zarar vermemesi için acil önlemler alınmış, firmaya da denetleme ile yüksek ceza uygulanmıştır. İlçe kaymakamımız ile yaptığımız istişare ile de İlçe Trafik Komisyonun toplanması ve gerekli önlemlerin alınması konusunda mutabık kaldık” sözlerini ekledi.

ÇÖZÜM EMET’E FABRİKAYI KURMAKTIR

“Burada radikal çözüm asitin taşınarak getirilmesi değil, üretimin yapıldığı Emet’de Sülfirik Asit fabrikasının kurulmasıdır. Bunun için Eti Maden Genel Müdürü ile da telefon görüşmesi yaparak durumun aciliyetini ve bir an önce yapım ihalesine çıkılması yönünde ki talebimizi ilettim. Konunun takipçisi olacağım. Domaniç’li hemşehrilerimizin itidal içindeki tepkilerini olumlu buluyor, benzer hadiselerin yaşanmaması dileğiyle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.