Asit tankerlerine tepkiler büyüyor

İlçemizin başına bela olan asit tankerlerinin son vakası, futbol sahası park alanın da meydana gelmişti.
4 saat boyunca tonlarca asidin döküldüğü yerde toplanan bir grup Domaniçli, toplu halde basın açıklaması yaparak, tanker sorununa çözüm getirilmesini istediler.

Dağ yolunda dün (7 Şubat 2017 Salı günü) yine çürük bir asit tankerinin çürük kasasının kaynak yerinden delinmesiyle asit akıtmaya başlamış. Bu durumu gören vatandaşlar da ihbarda bulunarak tankerin durdurulmasını istemişlerdi.
Polis, eski un fabrikası önünde durdurduğu tankerden akan asidin çok fazla olduğunu fark edince tankeri şehir dışına çıkartarak futbol sahası park alanına götürdü. Burada 4 saat boyunca gelecek yedek tankeri bekleyen tankerden boşalan sülfürik asit park alanını gölete çevirdi.
Olayın duyulması üzerine bu gün bir grup Domaniçli sahaya giderek asit kamyonlarını protesto ettiler.
Emet ilçesindeki bor tesislerine asit taşıyan tankerlerin çürük kasaları yüzünden son iki yıldan beri Domaniç baştan sonra asit tehlikesi altında kaldığını dile getiren vatandaşlar. TÜV TÜRK Bu kamyonlara nasıl onay veriyor anlamadık. Devlet, Domaniç’in olmayan yollarından bu tankerlerin geçmesine neden göz yumuyor bilmiyoruz. Tankerler standartlara uysa, yollarımız bu tırların geçişine uygun olsa niye karşı çıkalım derken, bazı vatandaşlar da asidin en mantıklı taşıması trenle olur önerisinde bulundu.

Domaniç Minibüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Sami Tanrıkulu, yaptığı açıklamada, asit yüklü tankerlerin çok tehlikeli olduğunu, bunların bölünmüş yollardan gitmesi gerektiğini savundu.
Asit sızıntısı dışında tankerlerin kullandığı yolun tek şerit olması ve tırmanma şeridinin de bulunmaması nedeniyle trafikte aksamaların oluğunu dile getiren Tanrıkulu, ” Bizim tabiat ormanımızın içinden, akciğerlerimizin içinde bu zehir geçip gidiyor. Böylece tabiata ve bizlere çok zarar veriyor. Bu defalarca gündeme gelmesine rağmen hiçbir önlem alınmadı. Bakın yine bir facia ile karşı karşıyayız. Ayrıca, bunun dışında günlük 800 kişiyi İnegöl’e götürüyoruz, özellikle kış aylarında asit tankerlerin kayması nedeniyle yol kapanıyor. Artık yeter bir çözüm bulunsun istiyoruz” dedi.
Öte yandan, olay yerine gelen Kütahya Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, sızıntı yapan tankerin şirketine yönelik yasal işlem yaptı. Kütahya Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından çevreye zarar verdiği gerekçesiyle firmaya 630 bin TL ceza kesildi. İlçe Emniyet Amirliği tarafından sürücüye SRC5 belgesi olmaması nedeniyle 248 TL yasal hız sınırı aştığı için 206 TL, firmaya ise 625 TL ceza kesti.

Yaz aylarından beri Asit tankerlerinin üzerine giden İlçe Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu, Emet Eti Bor Müdürlüğü ve İl Valiliğiyle irtibata geçerek Domaniç’te zarar gören bölgelerin asitli topraklarının Emet’e taşınmasını ve asitli toprağın temizlenmesini istedi. Eti Bor yetkilileri ve nakliyeci firmanın yetkilileri, İlçemizdeki asitli toprakları toplayarak Emet’e götürdüler. Asitli toprakların üzerine kireç döktükten asidin yayıldığı yerlere kireç ve mıcır yayılacağı edinilen bilgiler arasında.

Kasaların çürük her tarafı kaynak ve yamayla tutturulan tankerlerin geçmeye devam etmesi ve hiç bir önlem alınmaması halinde İlçe halkı yolu trafiğe kapatma kararı aldı.