Dört saat boyunca asit boşalttı

Domaniç’te yine bir asit tankeri vakası yaşandı. Polis ekipleri tarafından ihbar üzerine durdurulan asit tankeri, futbol sahasının park alanına çekildi. Burada tam 4 saat boyunca tonlarca asidi toprağa boşaltan asit tankerinin çevre katliamına yine duyarsız kaldık.

Duyarlı vatandaşlar tarafından Domaniç-İnegöl dağ yolunda, bir asit tankerinin Domaniç istikametine doğru asit akıtarak gittiğini ihbar etmesiyle, Domaniç Polisi asit tankerini yolda durdurarak kontrol etmek istedi. Ancak tankerden çok fazla miktarda asit döküldüğünü fark edince, asit tankeri derhal trafikten çekilerek futbol sahası park alanına götürüldü.
Yetkili firmadan boş bir tanker istendi. Ancak yetkililere ulaşmak kolay olmadığı gibi boş tanker de Tavşanlı’dan Domaniç’e 4 saatte gelebildi.

Boş tanker geldiğinde ise, dökülen asitten gölete dönen park alanından tankerleri çıkarmak yine belediye ekiplerine düştü.
İki kepçe ile saatlerce uğraşının ardından güçlükle yola çıkartılan asit tankeri, boş olan diğer tankere kalan asidin yüklenmesi için yeni yolun oraya götürüldü.

ZEHİRLİ ASİT KAPIMIZA DAYANDI

Son yıllarda neredeyse her hafta dağ yolunda asit boşaltan tankerler, duyarlı vatandaşlar tarafından şikayet ediliyordu. Gazetemizde defalarca konuyla ilgili haberler yaptı. Hatta bazı kendini bilmezlerin Asit Tankeri haberlerine tepkisiyle de karşılaştık.
Dağda boşaltılan asidin suya karışması, çevreye verdiği zarar, yol kenarında kuruyan ağaçlar ve asit yüzünden hastalanan hayvanları dert ederken yaz aylarında Durabey köyünde, zaten çürük olan tankerlerden birinin iyice delinmesi ile Durabey köyü bahçeleri asit içinde kalmıştı. Son olarak ta Domaniç merkezden sahaya kadar olan bölge sülfürik asit ile adeta sulandı.
Bizim futbol sahasının maruz kaldığı bu durumda insana değer veren ülkelerde yıllarca top oynatmazlar. Ancak bizde bir önlem alınacağını düşünmüyoruz. Zehirli asit tehlikesi kapımıza dayandı, ancak kimsenin gıkı çıkmıyor.

HALKTAN TEPKİ YOK

Gerek bundan önceki asit facialarında gerekse son olayda 15 bin nüfuslu Domaniç halkından bir kaç yüz kişi ki çoğu gurbetçi, sanal alemden esip gürlediyse de asit tankerlerine kimse gelip tepki göstermedi.

YETKİLİLER NEREDE

Sülfürik asit devlete ait Emet’teki Eti Bor Maden İşletmesine gidiyor. Güzergahı belirleyende, bu çürük tankerlere taşıma ihalesini verende devlet, bu yüzden devletin ya da devlet yetkililerinin Domaniç’in yaşadığı bu doğa ve insan katliamından zaten haberi var. Vatandaştan tepki gelmediği sürece katliam devam edecek.
Sanal alemden tepkilerini gösteren vatandaşlar,” Yetkililer nerede, siyasiler nerede” derken asıl yetkilinin de çözümünde kendilerinde olduğunu ya bilmiyorlar yada bilmezden geliyorlar. Herkes şu partiyi bu partiyi yada o partinin yetkilisini suçluyor. Parti yetkilisi seçilmiş başkan, seçmeninin yanında ve hizmetinde olur. Seçmen yoksa seçilmiş niye olsun ki ? Halk tepki göstermiyorsa, devlet niye çözüm arasın ki ?

NOT: Gazetemiz Bundan sonra çok önemli bir durum olmadığı sürece bir daha asit kamyonları ile ilgili haber yapmayacak.