10 Yıl Önce / KASIM –ARALIK

Sevgili Domaniç Gazetesi abonelerimiz ve okurlar, bundan sonraki haftalarda her ayın sonun da 10 yıl önce ki gazetemizde çıkan haberleri burada sizinle paylaşacağız. Hem, 10 yıl önce neler olduğunu hatırlamak, hem siyasilerin 10 yıl önce verdiği vaatler, hem geçen zamanda neler değişmiş görmek açısından faydalı olacağını umuyoruz. Domaniç Gazetesi, her ne kadar resmen 1 Ocak 2007 de bize devrolduysa da , ilk yazılarımızı ve haberlerimiz 10 Kasım 2006’dan itibaren yayınlamaya başladık. Bu yüzden bu hafta ki ilk paylaşımımız biraz uzun ve karışık olacak. Ancak bundan sonra ki aylarda sadece bir aylık gazete arşivini paylaşacağız.

10 KASIM 2006

DOMANİÇ Belediye Başkanı Yakup Yardımcı, İlçemize bir yatırımcı daha kazandırdığını müjdeledi. Yardımcı’nın verdiği bilgiye göre, Domaniç Durabey yolu üzerindeki Kurttepe mevkiinde Galip Ataman’nın bağışladığı 8 dönümlük arsa üzerine kurulacak fabrikada büro mobilyaları üretilecek.
Yılbaşına kadar ön çalışmaları tamamlanacak fabrikada ilk etapta 40 ila 50 kişi; tam faaliyete geçtiğinde ise 150 kişiye iş kapısı açılacak. (Fabrikayı kuracak iş adamı ağır bir kaza geçrip yakınlarını kaybedince yatırım iptal oldu)

DOMANİÇ Belediyesi Fen İşleri Bürosu Çalışanları, Müdür Ramazan Çelikten önderliğinde, İbrahim Önder ve Tugay Koca eşliğinde Avrupa uyum Yasaları gereğince, İlçemiz deki tüm evler tek tek dolaşılarak yeniden numaralandırdılar, adrese dayalı kayıt sistemi için nüfus tespiti yaptılar. Artık nüfus sayımları yapılmayacak ve kimse evde kapanmak zorunda kalmayacak. Öte yandan ilçemizdeki bazı adreslerde de değişiklikler yapıldı.

İLK KRAL ÇIPLAK YAZIMIZ

Sevgili ÖZDOMANİÇ Gazetesi okurları; Bundan sonraki sayılarımızda “Kral Çıplak” köşemizde sizlerle bulaşacağız. Bu köşede yazılmayanlar yazılacak söylenilmeyenler söylenecek. Köşemizin adından da anlaşılacağı gibi: “Duymadım, görmedim, bilmiyorum” yerine, yanlış ve eksik gördüğümüz konuları okurlarımızla paylaşıp, “Kral Çıplak” diyebileceğiz. Basın gücünü okurundan halkından aldıkça güçlüdür. Domaniç’imizin tek yerel Gazetesi olan ÖZDOMANİÇ Gazetesine vereceğiniz destekle halkımızın sesi olmaya gayrete edeceğiz. Destek sizden hizmet bizden…

Domaniç adliyesi Ulusal Yargı Ağı Projesine (UYAP) hazır. Türk Adliyesi dünyada ilk kez denenecek olan bir sistemle yargı işlemlerini tamamen bilgisayar ağı üzerinden yapmayı hedeiyor. İlgili Bakanlıkların bünyesinde, 2 bin yılında başlatılan çalışmaların 2008’de bitmesi hedeeniyor. Sistem devreye girdiğinde, Avukatlar bilgisayar üzerinden müvekkillerinin davalarına bakabilecek. Vatandaşlar da isterlerse kendi davalarını dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar takip edebilecekler. Türkiye genelinde 502 uzman ekip, tüm adliye makamlarında sistemi kurmak için çalışıyorlar. Tavşanlı Adliyesi Adli Yargı Adalet Komisyonu Y azı İşleri Müdürü Birol Bayık

DOMANİÇ Ani bastıran kar ve soğuk vatandaşı hazırlıksız yakaladı. Domaniç dağında ve Mezitler’de kışlık lastiği olmayan araçlar yollarda mahsur kalırken bu yollarda kilometrelerce kuyruklarda oluştu

17 KASIM 2006

DOMANİÇ Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şaban Koç, Herkesi meslek öğrenmeye davet etti. İlçemizde devam eden kurslar eden Kurslar
1-Avcılık Kursu
2-Parasızı Yatılı ve Burs Kursu
3-Bilgisayar operatörlüğü Kursu
4-Web Tasarım ve Animasyon Kursu
5-Giyim Biçki Dikiş Kursu.

Başlayacak Kurslar: Kurban Kesimi, Makine Nakışçı, Kaloriferci ve Arıcılık kursları. Ayrıca talep halinde her meslek dalında kurs verilecektir.

DOMANİÇ İlçemizin genç kaymakamı Sezer Işıktaş, Memleketi Uşak’ın Eşme ilçesine bağlı Yeşilkayak köyünde muhteşem bir törenle dünya evine girdi.

24 Kasım 2006

DOMANİÇ Esnaf ve Sanatkarlar Odasını ziyaret eden Kütahya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kenan Eski Çubuk; “ Domaniç’te baş döndürücü gelişmeler var. Değerlendirebilirseniz alternatiniz yok dedi.

DOMANİÇ İnegöl dağ yolu heyelanlı bölge mevkiinde, sık sık kazaların yaşandığı bölgeye Bariyer çekildi.

1 ARALIK 2006

ÇOKKÖY’ de Meydana gelen traktör kazasında 43 Yaşında ki Ramazan Zengin hayatını kaybetti.

Domaniç Belediye Başkanı Yakup Yardımcı; İlçemize yapılacak 5. fabrika olan Büro Mobilyaları fabrikası için temeller atıldı” dedi.

DOMANİÇ 17 yıldan beri boş duran merhum Mahmut Çelik’e ait ahşap binada çıkan yangın da, sokakların dar olması nedeniyle itfaiye giremeyince ev tamamen kullanılamaz hale geldi.

7 ARALIK 2006

DURABEY’ de 37 yaşında ki Seyfettin İlik tomruk altında kalarak can verdi.

DOMANİÇ Spor Kulübü THM sanatçısı Şeyma Korkmaz Eskişehir de düzenlenen kulüpler arası Türk Halk Müziği Ses yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

ÇAYIROLUK Köyü halkından namı değer kırıkçı Halil ağa (Halil Boz), kayın babası Koca Mehmet’ten öğrendiği bilgilerle Domaniç ve civarında yıllarca Kolu bacağı kırılanların yardımına koşmuş. (Reportajı yaptığımız yıl 76 yaşında olan Halil Boz geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybetti)

DOMANİÇ Meslek Yüksek Okulu Öğrenci ve Domaniçliler için düzenlediği konferansın konuşmacısı Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karaaslan Global Ekonomi konulu konuşmasında “Dünyayı bilgi yönetiyor” dedi.

14 ARALIK 2006

DOMANİÇ’te 5 Aydan beri kapalı olan İlçe Kütüphanemiz Kütüphane Müdürümüz Veysel Karataş’ın çabaları ile yeniden açıldı.

DOMANİÇ’te teşvikten faydalanmak için ilk iş yerini açan Çaputs Tekstil patronları Kemal Eraydın ve Turan Kurtuluş eski işçi lokali binasına açtıkları işyerinin kendilerine yetersiz geldiğini, yeni arsa buldukları taktirde 500 kişilik yeni iş yeri açacaklarını söylediler. (Aylarca ücretsiz ve çok az bir ücrete çalışan onlarca bayan maaşlarını bile alamadan rma ortalıktan kayboldu).

GÜNEY Köyü Halkından Emin Çeri (Deli Emin), Saruhanlar köyü yakınlarında ölü olarak bulundu. Hikayeye göre sevdiği kız Tavşanlı’ya gelin gidince aklı dengesi bozulan Emin Çeri 70 yaşında her zaman yürüdüğü yollarda ölü bulundu. Deli Emin’in üzerinden 4 milyar lira para çıktı.

22 ARALIK 2006

DOMANİÇ Müftülüğünden yapılan açıklamaya göre bu yıl ilçemizden 47 kişi Hac ibadeti için kutsal topraklar yolcusu. İlçe Müftüsü Latif Kesmeci, Hacı adaylarımızı Ülkemizi iyi temsil etmeleri konusunda uyardı.

DOMURKÖY Halkından Cemal Sert, hırsızlara karşı geliştirdiği modelle evlerde hırsız korkusu ve gaz zehirlenmesi söz konusu olamayacağını iddia ederek, buluşuna sponsor aradığını söyledi.

MURATLI İlköğretim okulu Müdürü Yurdal Çelik, okulun tüm sorunlarını çözdüklerini ancak çamur sorununu çözmek için yetkililerden destek istediklerini söyledi.

29 ARALIK 2006

KURBAN BAYRAMI Bu yıl Yılbaşı ile aynı güne denk geliyor, Kurban pazarında küçük başlar 150- 250 YTL ile satılırken Büyük başlar da 1500 ila 2500 YTL arasında müşteri buluyor.
Fiyatlardan satıcılılar memnun olmazken alıcılar son derece memnun görünüyor.

ESNAFLAR, Esnaf Odası lokalinde Başkan Yahya Türk’ün önderliğinde toplanarak durumlarını masaya yatırdılar.

270 kayıtlı esnaftan sadece 40 kının katıldığı toplantıda, ‘Domaniç’te esnafın esnafı batırmak için değil destek olmak için çalışmalı, var olan bir iş dalı nın taklitleri yapılmalı denilirken. Başkan Yahya Türk; “ Bundan sonra esnafımız la düzenli olarak toplantılar düzenleyecek ve dertlerini dinleyeceğiz, yanlış yapanları daha sıkı denetleyeceğiz.

Biz bir birimize destek olursak ayakta kalırız, Bir birimizi batırmaya çalışırsak kendimize de ilçemizde zarar veririz” dedi.

Haftaya OCAK 2007

Mustafa YİĞİT
Domaniç Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni