Ben olsam ödevlerimi yapmam

Yıllar önce bu köşede ‘ Hz. Muhammed’e inat ‘ diye bir yazı kaleme almıştık. Yazı mealen şöyleydi.

Peygamberimiz; “Kolaylaştırın zorlaştırmayın, müjdeleyin korkutmayın” demesine rağmen sona dan çıkma bazı sözde alimler öncelikle dinimizi ve buna bağlı olarak da hayatımızı öyle zorlaştırmışlar ki, İnsanlar bu zorluklarla mücadele etmek yerine günaha girmeyi göze alır hale gelmişler.

Örnek mi: bir kuran da ki namaza bakın bir mezheplerin namazına, her türlü ibadet öyle zorlaştırılmış ki, Kuran’da tam aksi yazsa da alimler abdestsiz kuran okutmuyorlar. Örnekler çoğaltılabilir.

Zorlaştırma her yerimizi sarmış, kim bir mertebeye yükselse, yanına kimse gelmesin diye hedefe giden yollara adeta dikenli teller döşüyor.

Esnafa altından kalkamayacağı vergi yükleniyor. Yıllarca borç içinde yüzdürülüyor. Sona da bir kere ye mahsus olmak üzere bininci kez affediliyor. Trakte, aynı yapılması mümkün olmayan kurallar, kısacası akla gelen her yerde bir engel bir zorlaştırma geleneği bizde pek meşhur.

Hal böyle olunca da herkes işin üç kağıdında, sigaraya zammı var. Bizde kaçak içeriz. Petrole zam mı var, biz kaçağını getiririz. Resmi işlemlerini yapıp dükkan açarsan şartlar çok mu ağır, biz de kaçak açarız. Ehliyet almak çok mu pahalı, biz de kaçak kullanırız. Burada da yüzlerce örnek bulabiliriz…

Bu yıl ilgili bakan da açıkladı. “Çocuklara ödev vermeyin” diye.

Okulu yarı yıl tatiline giren çocuğu, daha eve gelir gelmez bir ödev korkusudur sarmış.

Onlarca sayfa yazı yazılacak, problem çözülecek.

Vesaire, vesaire…

Yahu bırakın çocuğu çocukluğunu yaşasın, bırakın onun da bir hayali olsun, bırakın çocuk bari özgür olsun !

Özgür çocuk oyun oynar, kafa rahatsa hayal kurar, büyüdükçe hayallerinin peşinde koşar, hayallerini gerçekleştirmek için kirler üretir, analitik beyne sahip olur. Herkesin doğrusu kendinedir.

Emin olun o çocuk ta kendi doğrusunu bulacaktır.

Size göre çocuğun başarısı, okulda aldığı notlardan, kazandığı sınavlardan ibaret olabilir.

Peki ya hayatın gerçekleri ..?

Hayali olmayan, düşünmeyen, üretmeyen, analitik beynine ket vurulmuş, kirsiz ancak bilgisayar gibi bilgi yüklenmiş bilgisayar kılıklı öğrencilerle bir yere varamadığımızı hala görmez misiniz ?

Valla çocuklar ben olsam tatilin tadını çıkartırım ödev falan takmam zaten öğretmen affedecektir.

Bizi bile devlet sık sık affediyor.