Görme engeline rağmen rengârenk kundaklar yapıyor

Çukurca Beldesinde yaşayan Hanife Akbaş, görme engeline rağmen renk renk bebek kundakları hazırlıyor.

İlçemize bağlı Çukurca Beldesinde yaşayan 63 yaşında ki Hanife Akbaş’a hastalıkları mani olamıyor.

Çocuk yaşta geçirdiği menenjit hastalığını önemsemediği için 25 yaşına kadar hastalığı ilerliyor.

Doktora gittiğinde katarakt, tavukkarası ve kanser olduğunu öğreniyor.

Bu üç hastalığın bir araya gelmesi sonucu görme ve duyma oranı azalıyor.

Bunlara rağmen annesinden öğrendiği bebek kundağını 35 yıldır kızının yardımıyla örmeye devam ediyor.

Bebek kundakları ören 63 yaşındaki Hanife Akbaş gazetemize yaptığı açıklamasında, doktorların 3 hastalığın bir araya geldiğini söylediğinde, yapacak bir şeyin olmadığını ve bunlara şükür ettiğini belirten

“Köyde benden başka yapan kimsede kalmadı”

“ Eskiden daha fazla kundak yapıyordum. Köyde benden başka yapan kimsede kalmadı. 25 yaşımdan sonra görmemeye başladım 43 yıldır ise kulaklık kullanıyorum. Eğer bu kulaklığıtakmasaydım temelli görmeyecek ve duymaCakmışım. Kızım olmasaydı belki yapamazdım, ben ona renkleri soruyorum o bana söylüyor öyle yapıyoruz. Gök ile karayı göremiyorum” dedi.

Annesinin her zaman yanında olduğunu, annesinin evde yapacak başka bir şeyi olmadığı için hobi olarak bu işi yaptığını belirten kızı Ayşe Akbaş, “Annem bu işi annesinden görüyor yani namı değer Yörük Münevver ninemden. Küçüklüğünde bunu gören annem evde kendince tasarlıyor. İki kırmızı, iki mavi böyle desenler oluşturuyor. Yani bu desenleri birisinden öğrenmiş değil, kendisi uyarlıyor bunları. Çevre köylerde halen çok kullanılıyor. Özellikle kış aylarında rağbet edilen pratik bir çocuk kundaklama yöntemi. Bizim buralarda annemden başka yapan yok ancak uzak Yörük köylerinde yapılıyor” dedi.