Yeni kimlik kartları dağıtımı başladı

Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de Kimlik kartı başvuru işlemleri başladı.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de Kimlik kartı başvuru işlemleri başladı. İlk kart İlçe halkından ilk başvuru yapan Tuğba Üzülmez’e verildi.

İlçe Nüfus Müdürlüğümüzde de 2 Ocak 2017 tarihinde Kimlik Kartı başvuru işlemleri alınmaya başladı.

Müdürlüğümüzde bir adet kimlik kartı başvuru terminali bulunmaktadır.

16 Ocak 2017 tarihi itibarıyla alınan başvuru sayısı 250 adettir.

İlçede 2 Ocakta başvuruların ardından, ilk kimlik kartı başvurusu yapan Tuğba Üzülmez’e verildi.Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planının 46 nolu eyleminde vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştıracak, kurum ve kuruluşlarda daha hızlı hizmet alınmasını sağlayacak, kolay taşınabilir, taklit edilemez, uluslararası standartlara uygun Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’nın uygulamaya konulması hedef olarak belirlenmiştir.

Bu hedef doğrultusunda bütün Türkiye de 02.01.2017 tarihinde Kimlik Kartı başvuru işlemleri alınmaya başlamıştır. Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartları, 10 yıllık kullanım ömrüne sahip, Polikarbon materyalden oluşan, temaslı ve temassız çip içeren ve uluslararası standartlara uygun (ICAO) en gelişmiş güvenlik öğelerini içinde barındıran ve vatandaşa ait nüfus, fotoğraf ve biyometrik verinin kart üzerindeki temaslı yongaya güvenli bir şekilde kaydedilmesi ve bu işlemden sonra yetkisiz kimseler tarafından kartın yeniden üretilmesini ya da kart içindeki bilgilerin değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlanmıştır.

–Başvuru için nüfus cüzdanı veya tanıtıcı kimlik belgesi ve 15 yaşından büyükler için son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf istenmektedir.

Ayrıca başvuru sırasında kanuni süresi içerisinde yapılan doğum bildirimleri hariç her kimlik kartı için 16 TL değerli kağıt ücreti tahsil edilmektedir.
–Kimlik kartınızın hangi aşamada olduğunu internet üzerinden veya çağrı merkezinden takip edebilirsiniz.
–Kimlik kartınız hazırlanarak, başvuru sırasında belirttiğiniz adrese PTT kargo ile teslim edilecektir.
–Başvurunuz sırasında kapalı bir zarf içerisinde verilen kimlik doğrulama amacı ile kullanılacak olan PIN şifrenizi, güvenliğiniz açısından kimlik kartınızı teslim aldıktan sonra nüfus müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilirsiniz.

Kimlik kartınızı kaybetmeniz halinde Alo 199 numaralı çağrı merkezimizi arayarak bildirmeniz ve en kısa sürede nüfus müdürlüğüne yeni kimlik kartı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.