‘Genç Çiftçi Projesi’ ile hayalleri gerçek oldu

Güney köyünde yaşayan iki çocuk annesi Nursel Karaca (26) ve eşi Müjdat Karaca, Genç Çiftçi Projesi’nden yararlanarak, 6 adet büyükbaş hayvan desteği ile hayallerini gerçekleştirdi.

Domaniç’te, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulamaya konulan Genç Çiftçi Projesi’nden yararlanan genç çift, köylerindeki evlerinin önündeki ahırda hayallerini gerçeğe dönüştürdü.

Domaniç ilçesine bağlı Güney köyünde yaşayan Nursel Karaca (26) ve Müjdat Karaca çifti, çocuklarına iyi bir gelecek sunabilmek için köylerinde hayvancılık yapmayı planlıyorlardı.

Çiftin hayalleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uygulamaya koyduğu Genç Çiftçi Projesi ile gerçekleşti. Son anda gördükleri projeye başvuran çift aldıkları hibeyle 6 adet büyükbaş hayvan sahibi oldu.

Nursel Karaca, yaptığı açıklamada, çocuklarının geleceği için projeyi çok istediklerini ve gerçekleştiğini anlattı.

Karaca, bir buçuk yaşındaki çocuğunun bile çok hevesli olduğunu ve sabah kalkar kalkmaz ahıra gittiğini dile getirdi.

Hayvancılığı hep yapmak istediklerini ama imkan el vermediği için yapmadıklarını ifade eden Karaca, “Devletimize bize sağladığı bu imkan için çok teşekkür ederim. Genç Çiftçi Projesine en son gün başvurduk ve Allah razı olsun ki bize çıktı. Şuanda başla gözle hayvanlarımızın bakımını mücadele ederek yapıyoruz. Çocuklarımızın geleceği için devlet bize bir imkan sağladı. Bizde bunu değerlendireceğiz. Bakıp büyütüp danalarını alacağız. Çocuklarımız bile çok hevesli. Tüm aile eşim, kızım, oğlum, annem ve babam başla gözle çocuklarımızın geleceği için hayvanlara bakıyoruz. ” diye konuştu.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Domaniç ilçesine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında 7 çiftçiye toplamda 42 adet büyükbaş hayvan dağıtıldı.

İlçede, Genç Çiftçiler Projesi Kapsamında 1 Arıcılık desteği, 2 Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği, 1 Kapama Ceviz Bahçesi, 1 Sera desteği, 7 Büyükbaş Hayvan desteği olmak üzere toplamda 12 Genç Çiftçi projeleri ile hayaline kavuştu.