Bir asırdır Hayme Ana Türbesinin bakımını yapıyorlar

Süleyman Şah’ın eşi, Ertuğrul Gazinin Annesi ve Osman Gazinin Babaannesi Hayme Ana’nın Çarşamba köyündeki türbesi bir asırdır Sönmez ailesine emanet.

Abdülhamit Han tarafından yaptırılan araştırma neticesinde, Domaniç’in Çarşamba köyünde olduğu tespit edilen Hayme Ananın mezarına Abdülhamit Han bir türbe, imam yetiştirmek için bir medrese ve bir de misarhane yaptırarak türbenin anahtarını da köy halkından Yakup oğlu Süleyman’a teslim etti.

Bir asırdan beri aynı aile tarafından korunan anahtarın son sahibi ise 75 yaşındaki Zalife Nine, Zalife Sönmez’in oğlu ve Hayme Ana Dernek Başkanı Mesut Sönmez, türbedarlık ile ilgili şunları söyledi; “ 1892 yılında Abdülhamit Han tarafından Yakup Oğlu Süleyman dedemize verilen türbenin anahtarı, 4 kuşaktan beri bizde bulunuyor. 123 yıldan beri kuşaktan kuşağa aktarılan türbedarlık görevimizi elimizden geldiği kadar yerine getirmeye çalışıyoruz. Türbenin, medresesinin ve misar hanenin her türlü bakımını temizliğini üstlendiğimiz gibi gelen misarlere de karınca kararınca bir şeyler ikram ediyoruz. Evimizde misar olarak ağırlıyoruz” dedi.

75 yaşındaki, Zalife Sönmez 4. Kuşaktan türbe anahtarının yaşayan taşıyıcılarından. Zalife nine her gün ilerleyen yaşına rağmen türbenin kapısını açıyor, içerisini temizliyor, çevre bakımını yapıyor.

Zalife Sönmez; “ Hayme Anamızın Türbesinin anahtarını, türbeyi yaptıran Abdülhamit Han vermiş. Süleyman dedem den beri 4 nesildir bu miras bizimdir. Ona gözümüz gibi bakıyoruz; “dedi.