Darısı Hayme Ana tünelinin başına

Geçen haftalarda bir tünel açılı gerçekleşti. İlkokulda iken öğretmenlerimiz sık sık “Ilgaz Anadolu’nun Sen Yüce Bir Dağısın” şarkısını söyletirdi.

İşte o yüce dağ Ilgaz’a bir tünel yapıldı.

Dört yılda tamamlanan tünelin açılışını Cumhurbaşkanı ve Başbakan yaptı.

Cumhurbaşkanı 14 yılda 189 karayolu tüneli yaptıklarını, Başbakan da Ilgaz dağında kış şartlarında kaldığını ve sıkıntısını iyi bildiğini söyledi.

Bu haberi okuyunca aklıma tabiî ki Domaniç dağına yapılacak tünel geldi, ister istemez. İnşallah dedim 190. Karayolu tüneli yani Hayme Ana tüneli Domaniç’e yapılır.

Hatta büyük başlardan birisi Domaniç’te kış zamanı dağda mağdur olursa, sıkıntı yaşarsa belki tünele onay verir dedim.

Haberin detayına baktığımda Ilgaz dağına yapılan tünelin özellikleri Domaniç’e çok benziyor.

Çok benziyor dememin sebebi şu ki; 2014 yılında Kütahya AKP milletvekili aday adayı aynı zamanda Kütahya MÜSİAD başkanlığı yapmış hemşerimiz benim de hocam Mücahit Köksal’ın gayretleriyle hazırlanan Domaniç-İnegöl tüneli ile ilgili projeyi yazmıştım.

Projeyi konunun uzmanları Doç. Dr. İsmail Topal ve maden mühendisi Yunus Altınay’a hazırlattığını yazmıştım.

Hatta İl Genel Meclisi üyeleri Mustafa Şimşek ve Yurdagül Bakkal’ın projeyi desteklerini ve projenin takipçisi oldukları ile ilgili beyanlarını köşeme taşımıştım.

İşte o proje yani Hayme Ana tüneli projesi ile Ilgaz tüneli projesi bir birbirine benziyor. Ilgaz dağı yaklaşık 20 km, 40 dakika civarı aşılıyor.

Tünel 6 km kadar ve ulaşım 8 dakika. AKP’nin hazırlattığı Hayme Ana projesi de tünelin uzunluğu yaklaşık 6 km. Domaniç dağ yolu İnegöl ovasına yaklaşık 20 km.

Dediğim gibi birbirine çok benziyorlar.

Kastamonu ve Çankırılılar çok şanslı ama Domaniçliler bahtsız maalesef.

Ufukta maalesef tünelin ışığı görünmüyor.

Ilgaz tüneli ile yıllık 345 bin 655 saat 8,3 milyon litre akaryakıt tasarrufu sağlıyormuş, ekonomiye katkısı 38,2 milyon liraymış.

Siz Domaniç’in sürekli kaybını düşünün artık. Türkiye ekonomisi başta olmak üzere Domaniç insanına bu yolun ekonomik yükü ağır: hem cebine zarar hem zamanına. Böyle giderse kış aylarında Domaniç Gazetesi’nde kapanan dağ yolunu, kazaları, ölümleri, yolu kapatan tırları, dağ yolunun ulaşıma kapatılması ile ilgili haberleri okumaya devam edeceğiz maalesef. En kötü tarafı da bu tür olumsuzluklar kanıksanıp kabulleniliyor. Yani Domaniç’in insanına “öğrenilmiş çaresizlik” virüsü bulaşıyor. Sözümü geçenlerde bir arkadaşın espirisiyle kapatıyorum. Arkadaş tünel olursa; Marmara, Ege’ye oradan da İç Anadolu’ya bağlanır, kesintisiz ve güvenli bir yol olur, zor soğuk kış şartlarında kimse mağdur olmaz dedikten sonra, en önemlisi de İnegöl’deki ılıman deniz havası tünel yoluyla Domaniç’e rahat gelir ve soğuğu biraz kırılır dedi. Hatta bir ilave daha yaptı: “Soğuğa nerelisin demişler. Aslen Sibiryalıyım ama Domaniç’te oturuyorum demiş.”