2016’da Domaniç’te neler oldu ?

İlçemizde 2016 yılına asit tankerleri damgasını vurdu. Yollara asit boşaltan asit tankerleri, kazaya sebebiyet veren asit kamyonları ve son olarak bir asit tankerinin heyelanlı bölge yolu üzerinde tankerin delinmesi bahçelere ve derelere asit akıtması ilçe halkını ayaklandırdı. Yolu kapatan Domaniçlileri yetkililer güçlükle engelledi. CHP İlçe Başkanlığın asit tankeri sorununu meclise taşıdı.

2016 yılında bitirilmesi vaat ediilen Domaniç – Tavşanlı yolu yine bitirilemedi.

Kapatılan adliyenin yerine İlçemize kurulacak olan açık ceza evi yine başka bir bahara kaldı.

Aksu köyünde bulunan taş güleller, emniyet kavşağında ki roma dönemine ait mezarlığın gün yüzüne çıkarılması, Berçin kulesinin restarasyonu için başlatılan çalışmalarla adını duyuran ilçemiz Anadolu Ajansı muhabiri Serdar Yiğit’in Kütahya’ya yı ülke gündemine sokanlar arasında yer alması ise tanıtımımızı perçinledi.

ŞUBAT

İlçe Kaymakamı, Karaloğlu ve beraberindeki heyetle birlikte Berçin tarihi haberleşme ve gözetleme kulesi restorasyonu için incelemelerde bulundu.

MART

Milletvekili M. Şükrü Nazlı 1397 hektar alanı sulayacak olan Çamlıca göledi inşaatının ihalesinin yapılacağı müjdesini verdi. Nazlı “Ayrıca Domaniç İlçe Hastanesi’nin Deprem Tahkiki ve Raporları İle Dokümanlarının Hazırlanması İşi ihalesi yapıldı. Yeniden yapılması konusunda bir karara varacaktır” dedi.

Domaniç Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu, Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün ve Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk ile birlikte Emniyet Kavşağındaki Tarihi Mezarda incelemelerde bulundu. Yapılan incelemelerde Roma Dönemine ait milattan önce ikinci yüzyıla ait Kral Mezarlığı olduğu tahmin ediliyor.

Ankara’daki terör saldırısında yaşamını yitiren Mehmet Emre Çakar, Karaköy’de son yolculuğuna uğurlandı.

Domaniç Açık ceza evi için Ankara Adalet Bakanlığı Teknik İşler Daire Başkanlığı tarafından görevlendirilen ekipler ön çalışmalarda bulundu.

NİSAN

Domaniç ilçesinde yapılmakta olan ilk ve tek sanayi sitesi için ilçede resmi kurumlar bir araya geldi.

AK Parti Kütahya Milletvekili Vural KAVUNCU gazetemize yaptığı yazılı basın açıklamasında, Domaniç – Tavşanlı yolu topraklama çalışmasının %70 oranında tamamlandığı, yol çalışmasının % 40 oranında bittiğini belirtti.

Kaymakam, Karaloğlu tarafından başlatılan kazı çalışmalarında çıkan mezarlığının 2 bin yıllık aile mezarlığı olduğu tespit edildi. Roma dönemine ait olan mezar odası yapılan kazı çalışmalarının ardından arkeolojik park olarak düzenlenecek.

MAYIS

Ak Parti Kütahya Milletvekili M. Şükrü Nazlı yaptığı açıklamada, Osmanlı mirası Domaniç Sultan Alaaddin Camii yeniden inşaa edildiğini belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı (KYK) Genel Müdürlüğü, 81 ilden bin öğrencinin katıldığı “Kuruluştan Çanakkale’ye Tarih ve Medeniyet Gezisi” Hayme Ana türbesinden başladı. Bu gezinin Domaniç’ten başlamasına Tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu sebep oldu.

İlçemiz kültürüne hizmet etmek amacıyla faaliyet gösteren Kayı Boyu Domaniç Kültür Derneği, çok anlamlı bir etkinliğe imza attı. “Domaniç Tarih ve Kültürüne Bir Bakış” konulu etkinlik, gece geç saatlere kadar yoğun bir katılım ile sürdü.

HAZİRAN

Yine Emniyet kavşağında kaza meydana geldi. Kazada iki kişi yaralandı, vatandaşlar dönel kavşağın yerinin yanlış olduğunu dile getirdi.

Başbakan Binalı Yıldırım, “Tavşanlı’yı Bursa’ya bağlayacak Domaniç Yolunda da çalışmalarımız hızla devam ediyor; Tavşanlı, Domaniç, İnegöl, Bursa, ver elini İstanbul” dedi.

Etkili yağış yüzünden Çiftlik Köyü başta olmak üzere bazı köylerde ağaçlar göçtü.

TEMMUZ

Domaniç-İnegöl yolu üzerindeki, Kocayayla ve (Palazoğlu), tabiat parkına dönüştürülmesi konusunda istişarelerde bulunuldu.

İlçemizde darbe girişimini protesto etmek için yüzlerce vatandaş demokrasi nöbetinde tek yürek oldu. Ellerindeki Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı’na akın etti.

AĞUSTOS

Ak Parti İlçe Başkanı Yurdagül Bakkal, 16 derslikli Hisar İlkokulunun inşaatının bütçeye alındığını belirtti.

İlçemize bağlı Kırık köyünde muhtarın evinden başlayan yangında 6 ev durulamaz hale gelirken 4 ahır ve cami müştemilatı kullanılamaz hale geldi.

Kaymakamlık tarafından oluşturulan bir komisyon marifetiyle bir yardım toplama ekibi oluşturuldu.

Domaniç Muhtarlar Derneği muhtarları Pazartesi günü ilçe pazarında yardım standı kurdu.

Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Grup Amirliğine PKK’lı turistlerce bomba yüklü kamyonla gerçekleştirilen saldırıda haf yaralanan Domurköylü ikizlerimiz, Eren ve Emre Çelik, baba ocağına sağ salim döndü.

EYLÜL

Diyarbakır’daki patlamada ağır yaralanan ve 6 aylık tedavinin ardından baba evine dönen gazimiz Selim Öztürk’ü konvoyla baba evine getirildi.

Hayme Ana, Çarşamba köyündeki kabri başında bu yıl 735’inci kez anma töreni düzenlendi.

Aksu ve Fındıcak yakınlarında yapılan orman yolu çalışmaları sırasında yuvarlak taşlara rastlayan işçiler, yetkililere haber verdi. Alanda çok sayıda toprağın içerisinde çeşitli boylarda bir çok taş gülle bulundu.

EKİM

İlçemiz Aksu yolu, bahar aylarında genişletilerek virajlarda kaldırıldı. Aksu Köyü Muhtarı Seçkin Eroğlu; “ Yolumuz yapılıyor diye sevinirken yarım bırakılınca eskisinden daha da kötü hale geldi” dedi.

Heyelanlı bölgenin altında tankeri delinen asit kamyonun asidi saatlerce Durabey bahçelerine aktı. Olayın duyulmasıyla duyarlı Domaniç halkı ve yetkililer olay yerine gelerek yolu asit kamyonlarına kapattılar.

Son zamanlarda ilçemizde sıklıkla şikayet konusu olan asit kamyonları ile ilgili İlçe Kaymakamı Bünyamin Karaoğlu yazılı açıklamada “Bir daha olursa, yol asit kamyonlarına kapatılacak !” dedi.

İlçe halkının çok tepki gösterdiği Domaniç– Tavşanlı Yolu, Berçin altı yeni yol çalışmaları tamamlandı ve geçtiğimiz günler de hizmete girdi. Yol, bin 200 metre kısalırken, zamandan da büyük tasarruf sağlayadı.

KASIM

Aksu köyünde, köy muhtarı Seçkin Eroğlu tarafından bulunan mermi ve inlak kapsülleri bomba imha ekipleri tarafından patlatıldı.

Dağıtım töreni esnasında kamyonetten indirilirken sahibinin elinden kaçan hereford cinsi dana, yaklaşık 4 saat süren kovalamacada, Domaniç İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından dört kez uyuşturucu iğne vurularak yakalanabildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu basına yaptığı yazılı açıklamada, doğa severleri Domaniç dağlarında stres atmaya davet etti.

ARALIK

Bu kezde dağ yolunu kaya kaya çıkan bir asit kamyonu sürücülerin yüreğini ağzına getirdi ve yine bir asit tankeri delikti, Kocayayla erkek yokuşu mevkinii tırmanırken tankerden asitini akıttı.

İlçemizde kahvehane sahibi Ali Şahin bir günlük kazancını İstanbul’daki terör saldırısında şehit düşen vatandaşların ailelerine bağışladı.

Domaniç Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yahya Türk, evinden üretim yaparak kazanç elde edenlerin, esnafa haksızlık ettiğini ifade etti.

Domaniç Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığı, İlçe Hastanesindeki ambulans, uzman hekim ve personel yetersizliği sorununu meclise taşıdı.