Domaniç’te mevsim zemheri

Domaniç eski halk takvimine göre geçen gün 21 Aralık ayı itibariyle zemheri/zemherir ayı başladı. Domaniç’te zehmeri olarak da telaffuz edilir. Zehmeri, en deli, en çetin, en sert soğukların mevsimidir. Ardından 4 ocakta karakış başlar. 21 mart bahara kadar devam eder. İki ayın toplamı 90 eder. Bazen bu iki aya 90 da denir.

Zehmeri, kışın en şiddetli zamanıdır. Malumunuz Domaniç’in kışı da sert olur. Zehmeriyi yaşar. Domaniç demek zorlu kış şartları demektir. Çetin kış şartları altında yaşam mücadelesi veren Domaniç insanı demektir. Soğuk zordur ve Domaniç insanı, zorlaşan hayatında yaşayabilmek için daha büyük mücadele vermek zorundadır. Çünkü yollar soğuktur geçit vermez, eve ekmek götürmek zordur. Beton soğuktur, yoksulluk kimsesizlik yetim soğuktur, açlık fakirlik soğuktur, zehmeri soğuktur. Bu soğuklarda insanlıktan utanılacak durumlar vardır. Eğer bir gün bütün herkes üşürse insanlığımıza yeniden döneriz. İşte o zaman üşüyerek hissederek empati kurar zemheri de üşüyen insanları anlarız.

Domaniç’in soğuk havaya ve kara teslim olmasına rağmen siyasetteki sıcaklığı söndürme ve şiddeti azaltma adına bir gelişme görünmüyor. İçimizi üşüten, Domaniç’te soğuk rüzgarlar estiren durumlar devam ediyor. Elimden geldiğince Domaniç’teki soğuk zehmeri estiren sorunları, sıkıntıları yüksek sesle dile getirmekten çekinmedim. Lafımı esirgemedim, dobra dobra konuştum. Yapıcı eleştiriler yaptım. Eleştirilerimde asla kimsenin onuru ve şereni zedeleyecek cümlelerim olmadı. Ama hayat devam ediyor. Günler günleri aylar ayları yıllar yılları kovalıyor. Bir zehmeri geliyor bir zehmeri gidiyor.

Bu arada kışın en çetin haline zemheri denildiği gibi cehennemin bir bölümüne de zemheri denir. Yani zemheri soğuk cehennemin adıdır. Soğuğunun çok şiddetli olduğu dayanılmaz olduğu rivayet ediliyor. Allah ateşle azap ettiği gibi soğukla da azap edecek. Azap edilecekler kimler acaba? Tabi ki günahkarlar. Yani Allah’ın emirlerini yerine getirmeyenler, yasakladıklarını yapanlar. Allah’ın yolundan uzaklaşan başkaldıran insanlar. Yani haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan olanlar , kibirlenenler, kendilerini beğenenler, övünenler, yalan söyleyenler, haksızlık yapan adaletsiz olan yöneticiler, haksız yere insanlara zulüm edenler zorbalık yapanlar, kamu devlet malını deniz görenler sömürenler , sözünde durmayanlar, Allah’ın ayetleriyle insanları aldatanlar…Aklıma gelen günahlar bunlar. İnsanı helak eden 76’ya yakın büyük günahtan bazıları sadece. Ayetteki ifadesiyle “..veylu’- lehum/vay onların haline…”