Ergün: “Durdurduk, demekle olmuyormuş!”

Asit sızıntılarına bakanlıktan cevap geldi.

Kütahya’dan sorumlu Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Av. Burcu Köksal tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması istemiyle soru önergesi vererek, “SÜLFİRİK ASİT TAŞIYAN KAMYONLAR DENETLENİP DENETLENMEDİĞİ” sorulmuştu.

Bakanlıktan konu ile ilgili açıklama yapılırken asit tankerlerinin MOTAT’a (Mobil tehlike atık taşıma)kayıtlı araçlarca yapıldığı, denetimlerin Bursa karayolları 4. bölge müdürlüğünce yapıldığını,kaçakların ise tankerlerin havalandırma borularından kaynaklandığı belirtildi.
Önerge üzerine ilgili birimlerce araştırmalarını tamamlayan Çevre şehircilik bakanlığı asit tankerleri konusunda denetimlerin ulaştırma bakanlığınca yapıldığı ifade edildi. Domaniç yolunda meydana gelen asit sızıntısının tankerlerin havalandırma borularından veya arızalı ventil borularından kaynaklanabileceğini raporlandığı bildirildi.Yapılan şikayet üzerine Emet bor işletme müdürlüğüne de yazı yazarak araştırma yapılması ve asit kaçakları için daha hassas tedbirler alınması istendi. Müdürlükçe verilen cevapta ise asit nakliyelerinin hizmet alımı yoluyla yüklenici firmaya yaptırıldığı ve sülfirik asit nakliyesini gerçekleştirecek araçların taşınacak kimyasala uygun olması gerektiğinin sözleşmelerde belirtildiği ifade edildi.

Karayolları genel müdürlüğüne de konuyu ileten Çevre bakanlığı gerekli tedbirlerin alınmasını isterken insan sağlığı ve diğer canlılara zarar vermeden nakliyelerin gerçekleşmesi için hassasiyet gösterilmesi istenildi.

Gazetemize verilen yazılı açıklamada CHP İlçe Başkanı Temel Ergün şunları söyledi: “CHP İlçe Başkanlığı olarak geçtiğimiz aylarda asit tankerleri ile ilgili sorunumuzu Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal’a iletmiştik. Sayın vekilimizde bu sorunu meclise taşıyarak Çevre Bakanlığı tarafından cevaplanması için hazırladığı soru önergesini meclise sundu. Çevre Bakanlığımızın konuyla ilgili verdiği cevap ise Domaniçlileri memnun edecek bir cevap olmadığını üzülerek görmüş bulunmaktayız. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Asit tankerleri ile sıkıntılar AKP vekillerimize de iletmiştik. Burada belirtmek istediğim diğer bir konu ise; İlçemizde bazı siyasilerin sosyal medyada açıklamalar yaparak; “Asit tankerlerine Durrr dedik durdurduk. Onlar konuşur biz yaparız” şeklindeki açıklamasının alkış ve övgü almak için yapılmış ve gerçeği yansıtmayan bir açıklama olduğunun görülmesidir. Tankerlerin durmadığını ve Çevre Bakanlığının cevabı asit tankerlerini maalesef yolumuzu kullanmaya devam edeceğinin ispatıdır. Biz siyasi şov için yanlış beyanlarda bulunup halkımızı kandırmaya çalışanlara delillerle DUR diyeceğiz. Kamuoyuna duyurulur” dedi.