Bakan doğa severleri Domaniç’e çağırdı

Bakan doğa severleri Domaniç’e çağırdı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu basına yaptığı yazılı açıklamada, doğa severleri Domaniç dağlarında stres atmaya davet etti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen vatandaşlar için fırsatlar oluşturmaya devam ediyor. Bakanlığa bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Ege’nin güzide yerlerinden Domaniç Ormanlarında toplam 30 kilometrelik yürüyüş yolu yaptığını, yapılan yürüyüş yolları ile vatandaşlarımız ve tabiat tutkunu turistler Türkiye’nin tabii varlığının eşsiz bir köşesi olan; zengin bir alt flora ve yaban hayatı potansiyeline sahip Domaniç Ormanları ile tanışma fırsatı yakalayacağı belirtildi.

“Sanatsal ve Bilimsel Gözlem Yapmak İçin Mükemmel Bir Konuma Sahip”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu vatandaşları Domaniç’e davet ederek “Ormanlarımız bizim eşsiz tabiat değerlerimiz ve her bir yörede benzersiz güzelliklere sahip. Domaniç Ormanları da onlardan bir tanesi. İçbatı Ege Bölümü’nde yer almasına rağmen özelikleri bakımından Karadeniz Bölgesi’ne benziyor. Toplam 30 km’lik Sultan Abdülhamit – Evliya Çelebi – Karderesi – Pazaralanı Yürüyüş Parkurları sadece yürüyüş için değil, sanatsal ve bilimsel gözlem yapmak için mükemmel bir konuma sahip” değerlendirmesinde bulundu.

Yanlış bilgilendirme var

Basında yer alan bu haber, Domaniçlileri şaşırttı. Çünkü Domaniç-İnegöl yolunda ki adı geçen parkurlar, doğal parkurlardı ve 2012 yılında İlçe Kaymakamı Dr. Mehmet Boztepe tarafından sadece tabelalandırılmış ve o zamanki Kütahya Valimiz Kenan Çiftçi tarafından açılışı yapılmıştı.

Daha sonra ki yılar da komşu ile ve ilçelerden çok sayıda ziyaretçinin geldiği parkurlarımız zamanla unutuldu ve atıl durumda bırakıldı. Tabelalar yerlerde sürünürken, parkurlar için vaat edilen hiç bir yatırım da yerine getirilmedi.

Bakanımızın çağrısı ümitlendirdi.

Bakanımızın yaptığı yazılı açıklamada büyük bir ihtimalle yanlış bilgilendirme var. Ancak şimdiki vekillerimizin çabasıyla bu parkurların ve doğal güzelliklerimizin Bakan düzeyinde dillendirilmesi Domaniçliler için yeni bir umut ışığı oldu.

Yaklaşık 20 kilometrelik Domaniç-İnegöl yolu üzerinde onlarca mesire alanı hunharca kullanılıyor. Piknikçiler tarafından kirletilen mesire alanlar üç beş Domaniçli doğar sever tarafından temizlense de, dağlarımıza atılan çöplerin kara sularımıza karışarak tehlike yarattığı gerçeği herkesi derinden üzüyor.

Dağlarımıza yapılması planlanan butik oteller ve mesireciler için piknik alanları ile yürüyüş parkurlarımız, yapıldığı taktirde, çok sayıda Domaniçliye ekmek kapısı olacak. Ürünlerimizi satabileceğimiz bir alan olacak, En güzeli de dağların çöpünden ve çevre kirliliğinden kurtulacağız.