İlk Öğretmenin Kim Senin !?

Öğretmen kutsaldır ana gibi ; Öğretmen kutsaldır baba gibi ; Öpülesi elleri var; Şirin tatlı dilleri var ;
Öğretmen öğretir A, B, C; Öğretmen öğretir K, L, M …

İlk öğretmenin kim senin; Kim öğretti alfabeyi ; Bir harf için kırk yıl köle olunuyorsa;
Yirmi dokuz kere kırk yıl, Kölesiyiz öğretmenin..

Asıl mesleği öğretmenlik olan Ali Rıza Binboğa, 1978 yılında Erovizyon için bestelemişti bu şarkıyı. Şarkı, Erovizyona giremedi ama kısa sürede tüm ülkenin dillerinde dolaşmaya başladı.

Çünkü gerçekten kutsaldı öğretmen ana / baba gibi. Gerçekten öpülesi elleri vardı. Gerçekten köle olunacak bir kişilikti öğretmen.
Üniversite hocanızın, lise, ortaokul öğretmeninizin adını hatırlamayabilirsiniz belki ama genel de hepimiz başta ilk öğretmenimiz olmak üzere öğretmenlerimizin adını hiç unutmayız. Ne tesadüftür ki, onlarda bizim adımızı hiç unutmazlar.

Kutsaldır öğretmen, Ana gibi, Baba gibi. Çünkü o öğretti bize ilk alfabeyi…

24 Kasım 1928’de Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olduğu için 24 Kasım 1981 yılında bu günün öğretmenler günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir.

Öğretmenler gününü kutlarız kutlamasına da, adlarını hatırlar mıyız hala ?

Bir dönem yok sayıldı öğretmenler de okulda. Okul kanunen gidip zaman geçirmek zorunda kaldığınız bir yer, dershaneler ise eğitim yuvası sayıldı. Dershane hocası kutsaldı. Okul öğretmeni zavallı. Bir üst okula geçmenin adresi başımıza bela dershaneler için defalarca eğitim sistemi değişti. Okullar ticarethaneye dönüştü. Okullar, Arapça Kuran’ın ezberletildiği ve hafız yetiştirdiği gibi ezberci öğrenci yetiştirdi. Eğitim yok, bilgi yok, ahlak yok, kendi milletine silah sıkabilen sözde dindar bir nesil yetişti.
Allah’tan ucuz kurtulduk. Şerden gelen hayırı değerlendiren, okulları yeniden eğitim yuvasına dönen, adını unutmayacağımız öğretmenlerin yeniden yetişmesi umuduyla tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler günü kutlu olsun !