Törene, kaçan dana damgasını vurdu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının başlattığı “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında Domaniç’te 7 çiftçiye toplamda 42 adet büyükbaş hayvan teslimi yapıldı. Dağıtım esnasında bir adet hereford cinsi dana kaçtı.

Domaniç Eski Ceza Evi’nde gerçekleşen törende konuşan İlçe Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu, bakanlığın bu yıl genç çiftçilerin yerinde istihdamı ve başka bir il ve ilçelere göç etmeden gelirini elde edebilmesi amacıyla “Genç Çiftçi Projesi” başlattığını söyledi.

Bu kapsamda Karaloğlu, Domaniç’te 7 çiftçiye büyükbaş hayvan teslimini gerçekleştirdiklerini aktardı.

Bakanlığın bu projesi ile Domaniç’te 1 arıcılık desteği, 2 Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği, 1 Kapama Ceviz Bahçesi, 1 Sera desteği, 7 Büyükbaş Hayvan desteği olmak üzere toplamda 12 Genç Çiftçinin projelerine destek verildiğini kaydetti.

Dağıtım töreni esnasında kamyonetten indirilirken sahibinin elinden kaçan hereford cinsi dana, yaklaşık 4 saat süren kovalamacada, Domaniç İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından dört kez uyuşturucu iğne vurularak yakalanabildi.

Uzaktan uyuşturucu iğne vurduktan sonra sahibi ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalamaya çalışanlar onu ellerinden kaçırdı. Hayvana bir uyuşturucu iğne daha yapan görevliler, çevrede çiftliği bulunan bir vatandaşın evine traktörle sıkıştırıp yakalamaya çalıştı. Çiftlikte duvara sıkışan dana, görevlilerin bir anlık dalgınlığından yararlanıp tekrar kaçtı.

Durabey köyünde yaşayan Zeynep Beletgil’e ait danalardan birinin kaçması üzerine kovalayan baba Ramazan Efe yaptığı açıklamada, “Genç Çiftçilere Büyükbaş Hayvan Dağıtımı esnasında 6 adet hayvanımızdan 1 tanesini kaçırdık. Yaklaşık 4 saat, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen arkadaşlar sayesinde yakaladık. Personele teşekkür ederim” dedi.