Bu fırsatları değerlendirin!

Kırsal Kalkınma Destekleme Programı 11. Dönem hibe destekleri Domaniç Ziraat odasında yapılan toplantıda anlatıldı.

Domaniç Ziraat Odası toplantı salonunda muhtarlara, vatandaşlara ve kooperatif başkanlarına yönelik toplantıda 11. Dönem hibe destekleri İl Tarım Müdürü Ender Muhammed Gümüş tarafından anlatıldı.

İl Tarım Müdürü Ender Muhammed Gümüş, “Her sene Domaniç’e geliyoruz Domaniç bizim doğasıyla, suyuyla sevdiğimiz bir şehir. Bu program kapsamında geçmiş yıllara nazaran bazı farklılıklar var. Geçmiş yıllarda Kırsal Kalkınmanın iki ayrı kalemde Tarım Bakanlığı destek veriyor. Biri TKDK kurumu diğeri ise Tarım İl Müdürlüğü üzerinden verdiğimiz destekler. Bu desteklerin %75 Avrupa Birliği desteklediği TKDK kurumu, Bizim yaptığımız 11. Dönem hibe detek programı %100 Türkiye’nin kendi bütçesi kendi sermayesi ile siz vatandaşlarımıza ayırdığı para. Projelerinizi getirin biz yardımcı olalım bu fırsatları kaçırmayın. Kendi işinizin patronu olun” dedi.

Projeye 1 Milyon Liraya Kadar Hibe Veriliyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Resmi Gazete’ de yayımlanan tebliğe göre yapılacak projelere 15 bin TL den 1 milyon TL ye kadar hibe verilecek.

HANGİ KONULARA HİBE VERİLECEK

İlimizde hibe alacak proje konuları şunlar;
a) Yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
b) Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konusunda sadece ham derinin işlenmesi,
c) Soğuk hava deposu,
ç) Çelik silo,
d) Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
e) Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera,
f) Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemlerine
g) Bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları.

KİMLER BAŞVURABİLİR

Hibe desteğine T.C. vatandaşı herkes, tüm gerçek ve tüzel kişiler başvurabilir. (Daha önceki etaplarda hibe sözleşmesi imzalayan ancak henüz projesini tamamlamamış yatırımcılar hariç) Şirketler, kooperatifler ve birlikler sadece kendi tüzük veya ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet konularında başvurabilirler. Proje başvurusunda bulunmak isteyenler Çiftçi Kayıt Sistemi veya Bakanlığın diğer kayıt sistemlerine kayıt olmak zorundadırlar.

NE KADAR HİBE ALABİLİRİM

Destek kapsamındaki uygun bulunan projelerden KDV hariç en az 30 bin TL, en fazla 2 milyon TL’lik kısmı hibeye esas proje tutarı olarak kabul edilecek ve %50’si karşılıksız hibe olarak destek alacak.

NASIL PROJE HAZIRLAYACAĞIM

Proje hazırlama ile ilgili teknik destek Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan uzmanlar tarafından sağlanacaktır. Projeler başvuru sahibi tarafından bizzat hazırlanabileceği gibi danışman şahıs veya firmalara da yaptırılabilir.

BAŞVURUYU NASIL VE NE ZAMANA KADAR YAPABİLİRİM

Tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre hazırlanan başvuru dosyasının Tebliğin yayımı tarihinden itibaren kırk beş gün içerisinde (son tarih 4 Aralık-2016) Bakanlığımızın bu hibe programı için hazırladığı internet adresi https://edys.tarim.gov.tr/tarim/onlinebasvuru.aspx üzerinden yapılacak.
Tebliğin Resmi Gazete bağlantısı: “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (No: 2016/37)” http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/10/20161021-3.htm Detaylı bilgi için Müdürlüğümüze bekleriz.

Programa, Kütahya İl Tarım Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Domaniç İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Ataman, Domaniç Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.