Domaniç’e kış geldi

Eski Domaniç halk takvimine göre geçen hafta 8 kasım’da kış mevsimi başladı. Yani eski Domaniç takviminde kış
başlangıcı 8 kasım günüdür. 21 Aralığa kadar kasım günleri, 21 aralıktan 30 ocağa kadar zehmeri (aslı:zemheri) , 31 ocaktan 21 marta kadar ise hamsindir yani zehmeri ile hamsinin toplamı 90’dır. Cemreler, gavurun küfü, Hıdırellez, gündönümü, güz diye devam eder. Eskiler hala bu zehmeri, doksan, gündönümü, güz kelimelerini kullanırlar. Şimdiki nesil bu Domaniç halk takvimini pek bilmez. Bu takvim insanımızın Domaniç’in iklim şartlarına ve tarımhayvancılık faaliyetlerine göre çok uzun yıllar tecrübeler sonucunda oluşturulmuştur. Domaniç’in tarihi, kültürel, mitolojik gelenek göreneğinden çıkmıştır.

Kış geldi. Aklıma zorlu kış şartları geliyor. Çetin kış şartları altında yaşam mücadelesi veren insanlar geliyor. Kış mücadele ve zorluğu temsil ediyor. İnsan zorlaşan hayatında yaşamak için daha büyük mücadele verir. Soğuk zordur. Sıkı giyinmek yaşadığı yeri ısıtmak kısaca bu zorlu hayat şartlarına karşı direnmek gerekiyor. Yakmak için odun, giymek için giysi, yemek için yiyecek gerekiyor. Kömür ve odun almak için gücü yetmesi para bulması gerekiyor. Veya sadaka ekonomisinden istifade etmek için bir yerlere dilenmesi gerekiyor. Kışı bir şekilde zor şartlar altında üşümeden geçirmesi gerekiyor. Bazıları kış uykusuna yatarak bir daha uyanamayacak, zorlu kış şartlarına direnemeyecek. Bazıları da kışın karanlığının ruhlarına çöken kasvetiyle psikolojik açıdan başa çıkamadığı sorunlarla boğuşacak. Bu zorlu kışa dayanamayan direnemeyen insanlar, hayvanlar perişan olacak. Tabiki, ülkemin kaymağını yiyen key gıcır tuzu kurular sıcak ortamda şömine karşısında ellerinde sıcak içeceği camdan dışarı doyumsuz bir zevkle bakıp romantizm hayali kuranlar bu zorlu kışı asla anlayamayacak.

Konu kış olunca, ister istemez aklımıza yakacak ürünler akla geliyor. Konu Domaniç olunca da orman ve odun çağrışımı yapıyor. Domaniç gündemini işgal eden, vatandaşın yakınmaları.Orman İşletme Müdürlüğü’nden yakacak odun alan köylüler…Dikkatleri çekmek istediğim nokta şu: Orman ürünlerinin satış deposu Kocayayla’ya, çok uzak bir alana taşındığı için vatandaş mağdur.Kocayaylaya uzak olan köyler. Ekonomik sıkıntılar çeken, traktörüne mazot bulmakta zorlanan, köyünden fazla uzağa çıkamayan trak ile ilgili sıkıntılar yaşayan Domaniç insanı (özellikle de Kocayayla’ya çok uzak olan köylerde yaşayan insanımız) mağdur…