En çok muhtaç olduğumuz şey

Her kültüre, dine, kavme göre farklılıklar gösterse de, genel anlamda, kültürel anlayış içerisinde doğru, iyi ve güzel olan davranış biçimidir.

Farklılıklara bir örnek verecek olursak: Misafirliğe gelinen apartmandan ayrılırken, merdivenlerde bağırarak ev sahibine veda etmek ve onlara; “ Sizde bize buyurun” ya da, kornaya uzun uzun basarak misafir olduğunuz kişiye veda etmek, bizde güzel bir gelenek, doğal olarak ta güzel ahlak olarak algılanırken başka toplumlarda, diğer insanlar bu gürültüden rahatsız olacağından ahlaksızlık olarak algılanır.

Ahlak okulda üniversite de öğrenilmez, en büyük eğitim öncelikle evde başlar. Ana baba, aile büyükleri, konu komşu ve çevre sizin ahlakınızı oluşturabileceği gibi kimi insanlar da doğuştan güzel ahlaklı olabilir.

TRAFİK AHLAKI: Trafik ahlakı olan insanlar, asla olmayan siste sis lambalarını yakıp karşıdan geleni güç durumda bırakmadıkları gibi uzun farlarını da hemen kapatır, tam yanınızdan geçerken de asla uzunları tekrar yakmazlar. ışıkları dengelidir asla göz yanılmasına neden olmazlar. Traktör ve ya kamyonla yük taşırken, kesinlikle arkadan görülecek bir işaret bir reflektör takar dikiz aynasından arkasına da önüne de dikkat ederler. Trafik kurallarına araçlarının gücünü de hesaba katarak uyarlar. Eğer sürücü ahlak sahibi bir insan sa, kendisini sollayan sürücü sollama işi bitene kadar gaza basmadığı gibi hafif sağa çekilip gaz keserler. Asla, korna çalarak, selektör çakarak diğer sürücüyü panikletmeye çalışmazlar.
TOPLUM AHLAKI: Ahlaklı insanlar toplumda ahlaksızlar gibi bağıra çağıra konuşmadıklarından asla dikkat çekmezler. Her konuda bilgisi varmış gibi ukalaca konuşmadıklarından bazen dilleri yok ya da bir şey bilmiyor zannına da , kapılabilirsiniz. Yine güzel ahlaklı insanlar toplum için de bağıra çağıra yüksek sesle konuşmadıkları gibi çay karıştırırken de ahlaksızlardan hemen ayırt edebilirsiniz. Kaşık sesi 10 metre öteden duyulmaz yani, Hapur hupur ağzını şapırdata şapırdata yemek yemedikleri gibi, toplum içinde ağızlarını aça aça çiklet çiğnemez hele hele çiklet patlamazlar. İnsan içinde çekirdek çitletip yerlere atmak ta yine ahlaklı insanlarda göremeyeceğimiz türden dir. Ahlaklı insanların toplum için de bir başka özelliği de, “samimiyim, arkadaşım, akrabam, V.S., diye kariyer sahibi doktor, hakim, başkan, kaymakam gibi insanlara samimi hareketlerle küçük düşürmez, sanki yabancıymış gibi son derece saygılı davranırlar.

KISACASI: Ahlaklı kişi, bağırmaz, çağırmaz, mesleği ne olursa olsun gürültü kirliliği yapmaz. ukalalık etmez, saygılı, sessiz, temiz, kişilikli kişidir ki. zaten bu yüzden de toplumda saygı görürler. İşte bu yüzden günümüzde en çok muhtaç olduğumuz şey, herhalde AHLAK sahibi İnsanlardır.