Kafadaki Hesaplar

Amerika’nın, Irak’ın, İran’ın, Türkiye’nin üzerinde anlaşamadığı Musul ve yanındaki Kerkük neden bu kadar önemli? Musul özgürleştirildikten sonra geride neler bırakacak? Bölgede neler değişecek? Neler kalıcı hale gelecek?

Irak ve Libya ile başlayan, Suriye ile devam eden Ortadoğu hesapları ne oldu da birden Musul’a geldi. Suriye bataklığının önüne geçti. Fırat kalkanı operasyonunu gölgede bıraktı.

İki yıldan fazladır İŞID’ın elinde olan Musul bir anda herkesin aklına düştü. Hesaplar keskin çizgilerle yapılmaya başlandı. Aynı süredir Başika’da eğitim görevi yapan Türk Askeri bir anda istenmeyen, hatta nerede ise savaş nedeni olacak duruma getirildi.

Bu kadar önem kazana Musul meselesinin sonuçlarının da çok daha önemli olacağı aşikar. Acaba bu sonuçlar neler olacak.

1-Irak’ta yıllardır var olan Amerika Musul’la son raundunu yaparak, Irak’ın bölünmesini sağlayarak, Musul’u özgürleştirip, yerleştireceği kendine bağlı yöneticilerle Musul’un petrolüne sahip olacak.

2-Bölgenin kendine gelmesini, huzura kavuşup kendi bağımsızlığının derdine düşmesini engellemek için, mezhepsel çatışmalarla ve diğer terör unsurları ile terörü bölgede kalıcı hale getirecek.

3-Barzani’yi desteklemeye devam ederek, bölgedeki üssünü oluşturacak. Bir Kürt Devleti kurulmasını sağlayacak. Böylece İran’ın, Türkiye’nin, Irak’ın bölgeye müdahil olma haklarını sonlandıracak.

4-Bölgede Amerika’nın gerilla hareketi olan PKK ve PYD’yi ağzını açanın başına bela ederek kendi varlığını hep hissettirecek.

5-Ortadoğu ile Türkiye arasında bir Kürt koridoru oluşturarak, Türkiye’nin bölgede model ülke olma yolunu kapatıp, ekonomik işbirliğimizin önünü keserek, Türkiye’yi etkisiz hale getirip, bölgede yalnızlaştıracak böylece hesap sormuş olacak.

6-Kurulacak Kürt Devleti ve terör unsurları ile Rusya’yı yerleşeceği Suriye topraklarında sürekli huzursuz ederek terk etmeye zorlayacak.

Bölgeye olumlu katkıları ise; Çatışma unsuru olarak kullanılan mezhep ve din eksenli tehlikelerin yok edilmesinde, laiklik ve demokrasinin önemini göstermiş olacak.

Diplomasinin, yumurtanın ağza geldiği an değil, devletlerin hayatında her an olduğu, adeta bir oya gibi işlenerek, devlet çıkarı için herkese mavi boncuk dağıtan bir siyasetin yapılması gerektiğini anlatmış olacak.