En büyük meramız ıslah edildi

İlçemiz Çukurca Beldesi Kızılsaray Yaylasında bulunan 377 dekar zayıf vasıı mera arazisi, 247 bin liralık harcamayla ıslah edildi.

Hayvancılık sektöründeki kaba yem açığının giderilmesinde büyük rol oynayan meraların vasfının iyileştirilerek, yem bitkisi yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, meraların amenajman planlarına göre otlatılması, üreticilerin yeni bilgilere ulaşımını hızlandırarak hayvancılığın karlı bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla il genelinde yürütülen Mera Islah ve Amenajman Projeleri tüm hızıyla devam ediyor.

Hayvansal üretimde en önemli girdiyi oluşturan kaliteli kaba yemin en ucuz ve en kolay temin edildiği kaynakların çayır ve mera alanları olduğunu belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş; meraların daha verimli hale getirilerek üreticilerin karlı bir hayvancılık yapabilmelerine olanak sağlamak için çalıştıklarını ifade etti.

İl genelinde 7 yerde mera ıslah çalışmalarının devam ettiğini belirten İl Müdürü Gümüş, Domaniç Çukurca, Dumlupınar Selkisaray, Tavşanlı Göbel ve Karaköy ile merkez K. Ağaçköy mera ıslah çalışmalarının 2017 yılında, Merkez Kızılcakaya ve Köprüören projelerinin ise 2019 yılında tamamlanacağını ifade etti.

Uygulanan mera ıslah projelerinde çiftçilerin projeye sahip çıkmasıyla mevcut meraların otlatma kapasitelerinin artırılabileceğini söyleyerek, emeği geçen herkese teşekkür etti.Kütahya Domaniç Çukurca Köyünde bulunan 377 dekar mera arazisinde yürütülen “Islah ve Amenajman Projesi” kapsamında 5 ton taban (DAP) gübresi atımı, İl Müdürlüğü teknik elemanları nezaretinde köylülerce yapıldı.

Çukurca Tarımsal Kooperatif Başkanı Resul Özoğul, “Domaniç’in hatta Kütahya’nın en büyük merasına sahibiz doğal güzelliği ve organik ürünlerimizle marka yolunda adımlar atıyoruz. Gübreleme çalışmalarında emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ederim” dedi.