Söylemleri eyleme dönüşürse!

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkan ve Kütahya Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu, yılın son haftasında Domaniç´i ziyaret etti. Kavuncu, İlçemizin önünü açacak projelerinin olduğunu ve gelecek yıldan itibaren projelerin hayta geçeceği müjdesini verdi.

Milletvekili Kavuncu, Domaniç´teki ilk toplantısını Orman İşletme Lokalinde muhtarlarla yaptı. Domaniç mahalle ve köy muhtarlarının dilek ve temennilerini tespit eden Vekil, daha sonra İlçe Kaymakamlık binasında, Domaniç Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Kurum ve Kuruluşların amirleri, sivil toplum örgütleri ile ‘Domaniç için ne yapılabilir´ başlığı altında görüş alışverişinde bulundu.

Milletvekili Kavuncu, İlçe kaymakamı Bünyamin Karaloğlu ve Belediye Başkanı Sahvet Ertürk ile İlçede inşaatı devam eden Sanayi sitesini ziyaret ederek eksikleri için destek olacağı sözünü verdi. Ayrıca Domaniç´e yapılması planlanan Açık Ceza Evinin yerinde incelemelerde bulunan heyete müjde veren Vekil Kavuncu, Domaniç Açık Ceza Evinin tüm bürokratik işlemlerinin halledildiğini gerekli harçların yatırıldığını ve 75 dönümlük arazide ceza evi inşaatının en kısa zamanda başlayacağını müjdeledi.

Muhabirimize açıklamada bulunan Milletvekili Kavuncu; “ Domaniç ziyaretimiz sadece hatır ziyaretimiz değil. Tabi ki vatandaşlarımızla görüşmek, buluşmak, bizim için son derece önemli. Ama bunun yanı sıra Domaniç´inde şuanda ki gündemini, problemlerini, sorunlarını tekrar masaya yatırmaktı” dedi.

ÖNCELİK YOLDAN BAŞLAYACAK

Domaniç´te önceliğimiz ilçenin iki yolu ile başlayacak. Maalesef müteahhitlerimiz geçtiğimiz dönemde işlerini istenilen ölçüde gerçekleştirmedi. Devletten hiçbir alacağı olmadığı halde işlerini aksatan müteahhitle sorunumuz var. Bize verdiği bilgi, önümüzde ki yıldan itibaren hızlanacağı yönünde. Yakından takip ediyoruz.

 

Buradan İnegöl´e olan yolumuzda Bursa Milletvekilleri ile takip ediyoruz. Bu yolu da önemsiyoruz. Hep beraber bunun takipçisi olacağız.

Belediye Başkanımızın çevre yolu orta refüjlerinin çevre düzenlemesi ile ilgili talepleri oldu. Bu konuda bizden istenileni biz yapacağız.

TURİZM MASAYA YATIRILDI

İlçemizin turizm haritası, turizm planları tekrar masaya yatırıldı. Geniş bir istişare ile birlikte. Buna vatandaşlarımızın da köyde ki kardeşlerimizin de katılması ile birlikte başaracağız. Domaniç´te gerçekten çok büyük bir potansiyel var.

 SANAYİ SİTESİ NEFES ALDIRACAK

Sanayi Sitemizin şuana kadar çalışmalarında hafriyat anlamında desteklerimiz oldu ve bundan sonra da olmaya devam edecek. Sanayi sitesi Domaniç´e nefes aldıracak projelerden birisidir. Gördüğüm kadarıyla da Domaniç bu konuda son derece  gayret ve azimle çalışıyor. Bize düşen de bu gayrete destek olmaktır ve de olacağız.

EN BÜYÜK PROJE AÇIK CEZA EVİ 

Biz, Domaniç´te bir açık ceza evi talebinde bulunmuştuk. Yereldeki arkadaşlarımızda bu projeyi çok sıkı takip ediyorlar.  Açık ceza evimizin projesini büyüttük;  bürokratik işlemlerini tamamladık harçlarını yatırdık ve tüm izinlerini aldık. Domaniç´e içinde atölyeleri olan küçük fabrika denebilecek düzeyde üretim tesisleri ile birlikte açık ceza evi yapılacak. Yöreye uygun tarım ve tekstil ve mobilya, hayvancılık gibi üretime yönelik bölümleri olan açık ceza evimiz, şuanda 75 dönüme yakın bir alanı kapsayacak.

2016 yılı içerisinde bunun plan ve projesini yapacağız. Ondan sonrada yapım ihalesi için ödeneğinin çıkarttırıp yapımına geçeceğiz. Bu gerçekleştiğinde burada önemli sayıda Kamu personelinin görev alacağı, özellikle infaz kurum memurları beraberinde savcıların görev yapacağı bir yer olacak. Beraberinde buraya koruyucu bir Jandarma yani küçük bir askeri birlik kurulacak. Adalet hizmetleri daha hızlı yürüyecek. Daha da önemlisi, mahkum yakınlarının geliş gidişleri ilçeye hareket getirecek.

MYO´NUN İHTİYAÇLARI KONUŞULDU

Üniversite müdürümüz ile görüştük. Bölümdeki Öğretim görevlileri ihtiyacı ve bunula ilgili nasıl çalışmalar yürütebileceğimiz üzerinde görüşmeler yaptık.

TARIM´DA BÜYÜK İŞLETMELER

İlçe Tarım müdürümüz bu noktada ilçemizdeki yapılanları aktardı. Özellikle süt toplamanın daha etkin bir şekilde yapılabilmesi, genel anlamda üretilmesi büyük işletmelerin açılabilmesi nasıl mümkün olur bununla alakalı konularda birlikte çalışacağız. 

İLÇEMİZİN İLKOKUL İHTİYACI

Yine ilçemizde tespit ettiğimiz sorunlardan biri de merkezde kalan ve ihtiyaca cevap vermeyen İlkokul. Ben bizzat okul meselesi ile özel ilgileneceğim.

ORMAN KÖYLERİNE DESTEK

Orman işletmemiz her sene olduğu gibi bu senede çalışma planları hazır. Burada hem bir istihdam alanlarının sağlanması hem de orman ürünlerinin ortaya konulması ve bazı kredilerle orman köylerini desteklenmesi açısından yine ilçemize önemli katkı verecek unsurlardan biri diyelim.

 

DOMANİÇ´İN GÖLETLERİ

Domaniç´in boşa akan suları göletlerde değerlendirilecek. 2011 yılına kadar ilçemizde bir tek gölet yoktu. Biz, yüzde 52´si tamamlana Çukurca Göleti, ihalesi yapılmak üzere olan Çamlıca Göleti, İçme suyu sorunu için 3 ayrı gölet olan  Pazaralanı göleti. Yeşilköy ve Domur göletleri ile de içme suyu ve sulama suyu olarak halkımızın hizmetine sunulacak. Biz, Domaniç´te sulanmadık bir karış toprağımız kalmasın istiyoruz. Çünkü çiftçimizin doğduğu yerde doyması en büyük arzumuzdur.

KOCAYAYLA´DA OSMANLI PARKı

Doğuşun toprağı Domaniç´in mutlaka kültür turizmine açılması gerekir. Bunun için de ilk olarak yol üzerinde bir yerlere mutlaka bir Osmanlı parkı yapmalıyız. Yerel halkın desteği ve ürettikleri bu park alanlarında müşteri önüne çıkarılır ve ilçe ekonomisine katkı sağlar

KREDİ YURTLAR KURUMU

Domaniç Meslek Yüksek Okuluna ilgi ve alakanın artırılması için Kredi Yurtlar Kurumu tarafından ilçemize tam teşekküllü bir yurt yapılacak. Bunu içinde çalışmalar yürütülüyor. 

DOKTOR KADROMUZ YERİNDE

Sağlık hizmetleri açısından şuanda Hastanemizde Doktor kadromuz hamdolsun tamdır. Biz doktor işini de çok ciddi bir şekilde takip etmiştik. Yalnız, mesele, doktorların Domaniç´e gelmesi değil gelen doktorların Domaniç´te kalması.

Buda yerelde yöneticilerin ve Domaniçlilerin aşması gereken bir sorun.

Burada daha nitelikli Ambulans hizmetlerinin nasıl olabileceğini konuştuk. Hastane´mizin fiziksel imkânlarında elden geldiğince bir iyileştirme ya da daha iyi imkânlara kavuşması açısından önümüzdeki dönemde çalışmalarımız olacak.

İSTİHDAM AÇISINDAN ÜRETİM

İstihdam açısından yerelde bir takım yeni üretim alanları, orman ürünlerine dönük yerler yapabilir mi. Bununla ilgili arkadaşlarımız çalışacaklar. Özellikle tarım ürünleri ve çiftçilik ürünlerinin daha iyi değerlendirilmesi.

İlçemize iplik ve tekstil ile ilgili fabrikalar var. Bunlara daha çok nasıl destek sağlanabilir. Bunun için en büyük sorun arazi sorunu. Bununla ilgilide yine Belediye Başkanımız yerelde imar sorunu il ilgili bazı düzenlemeler yaparak. Yatırımcılara yer açmak konusunda çalışıyor.

GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRMELİYİZ

Özellikle şunu söylemeye çalışıyorum. Şimdi artık konumuz burada insana hizmet ise eğer, burada gördüğün her bir birey bu hizmet doğrultusunda güçlerini birleştirmek; Ortak noktada birleşmek durumunda.

Biz, üstümüze ne düşüyorsa;  yani destek olabileceğimiz, el verebileceğimiz, imkan tanıyabileceğimiz, gerek il merkezinde gerekse Ankara´da bunun birincil takipçisi olacağız. Bu tip tarama toplantılarını belli aralıklarla burada yapacağız. İnşallah ümit ediyorum bu güzellik, bu birliktelik, bu amaç birlikteliği ortada olduğu sürece üstünden kalkamayacağımız bir sorun olmaz“ dedi.