Domaniç´te dağ turizmine devlet destek verecek

Domaniç-İnegöl yolu üzerindeki, Kocayayla ve Kurbalı Yaylanın (Palazoğlu), tabiat parkına dönüştürülmesi konusunda istişarelerde bulunmak için Ak Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu,  yanında Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım ve Afyon Orman ve Su İşleri Bölge Müdür Yard. Resül Doğan´ı da alarak, yaylalarda incelemelerde bulundu. Ekip daha sonra İlçe Kaymakamlık binasında yaylara yapılabilecek işletmeler konusunda istişare toplantısı yaptı.

İlçe Kaymakamız Bünyamin Karaoğlu´nun girişimleri ile Domaniç-İnegöl yolundaki yaylaların Tabiat Parkına dönüşmesi için başlatılan çalışma neticesinde Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, İlçemize gelerek yaylalarda incelemede bulundu. Daha sonra Kaymakamlık binasında düzenlenen istişare toplantısın da ise, yaylalara neler yapılabileceği tartışıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kavuncu, “Orman ve Çevre Bakanımıza, Domaniç yaylalarını ve yapılabilecek yatırımları anlattık. Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu; “Ata yadigârı Domaniç´e ne gerekiyorsa yapın, devletimiz ve hükümetimiz gereken desteği verecektir” dedi. Domaniç, doğasıyla tarihiyle önemli bir ilçemiz. Ancak ilçemizin işsizlik ve buna bağlı olarak ta bir göç sorunu var. Dünya harikası bu yaylalara yapılacak doğa turizmine uygun tesisler ilçe ekonomisini katkı sağlayacaktır. Gerek tesis yaparak, gerekse yerel ürünleri, burada satarak işe başlayabiliriz. İlçe halkımızın istemediği bir şeyi buraya asla yapmayız. Bizim için öncelik Domaniç ve Domaniç halkı, ancak bu şekilde duran yayla ve mesire alanlarımızın ilçeye hiç bir katkısı olmadığı gibi gelen piknikçilerin çöplerini toplamakta yöre halkına kalıyor. Bu yüzden buraya tabiat parkı yapılıp, zamanla büyük işletmelere çevirmek lazım diye düşünüyorum” dedi.