Domaniç’te çörek otu da yetişiyor

İlçemiz Çamlıca köyünden Muhittin Köksal Domaniç Ziraat Odası ve Domaniç İlçe Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğünün destekleri ile 5 dönüm arazide çörek otu yetiştiriyor.

Amatör olarak çiftçilik yapan 48 yaşındaki emekli Muhittin Köksal, 5 dönümlük arazide alternatif tarım olarak gördüğü çörek otunu yetiştirip ileriki safhalarda daha da büyük ve profesyonel yapmayı planlıyor. Aktarlarda kilosu 35-40 liraya satılan çörek otu toptan satıldığında 15-20 lira arasında alınıyor.

Çörek otunu yetiştirmeye başlayan Muhittin Köksal,” Amatör olarak çiftçilik yapıyorum. Bu yıl bu yıl çörek otu tarımına başladım çörek otunu Domaniç Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğünün teşviki başladım. Çörek otunun ekiminin biraz geç olmasına rağmen yağışların iyi gitmesinden dolayı, verimin umduğumdan fazla olmasını bekliyorum. Bunu yetiştirmenin başlangıcı mart ayı başında başlıyor. Biz bunu alternatif tarım olarak gördük. Arpa ve buğdayın kilosu 70-80 kuruş iken  Çörek otunun kilosu Aktarlarda satış fiyatı 35-40 lira. Satmaya düşündüğümüz fiyat ise 15-20 lira arasında. Tutarsa bu işi alternatif olarak yapılmasını halkımıza tavsiye ediyorum. Çörek otu yetiştiriciliği zahmet gerektirmiyor. Aslında ilaçlama ile yabani otlar temizlenebiliyor. Fakat biz bu sene amatör ektiğimiz için yer hazırlığı, zemin hazırlığı ve arazi hazırlığı geç oldu. Arazi hazırlığı yapıp ekmeden önce ilaçlama gerekiyor. Biz bu sene yabani ot mücadelesi kendimiz yaptık. İnşallah bu sene daha profesyonel yapacağız ” dedi.

Pazar sorunu olmayan çörek otu yetiştirmek isteyenlere Domaniç Ziraat odası tarafından bilgilendiriliyor.