Domaniç’e bilim adamı akını

Domaniç ilçemizin iki önemli konuda çok acil yatırıma ihtiyacı var: ulaşım ve konaklama meselesinin halledilmesi gerekir”

Haber: Yrd. Doç. Dr. Hacı Murat ARABACI, Mustafa YİĞİT, Orhan SARICA, Erdal İZMİRLİ,

Bu yıl üçüncüsü Dumlupınar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen olan “Uluslararası Batı Anadolu Beylikleri Tarih, Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu” nun konusu Kütahya’nın başkentliğini yaptığı Germiyanoğulları Beyliği” oldu.

Ülke çapında ve uluslararası birçok bilim insanının araştırmalarıyla yöre tarihine olduğu kadar Genel Türk Tarihi’ne de katkı sağlayan bu sempozyumla, Germiyanoğulları Beyliği ve dönemi; siyasi, kültürel, sosyal ve ekonomik yönleriyle ele alındı.

Ünlü tarihçilerin katılımıyla 8-9-10 Mayıs 2014 tarihlerinde DPÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen olan sempozyumun açılışı 8 Mayıs 2014 Perşembe günü saat 09:30’da yapıldı. Başta Kütahya olmak üzere beyliğe tabi olan diğer çevre illerin (Denizli, Uşak, Afyon) tarihine de ışık tutması beklenen sempozyum boyunca, 1300-1429 yılları arasında var olup,  Osmanlı Devleti’ne ilhak olmadan önce ilim, kültür ve medeniyet anlayışıyla ün yapmış olan Germiyanoğulları Beyliği’nin tarihi, edebî hayatı, ekonomik ve kültürel faaliyetleri ile şehircilik özellikleri ve bu yönleriyle Osmanlı Devleti’ne olan katkısı yeniden masaya yatırıldı…

Geçmişine sahip çıkan, değerlerini yaşayan ve yaşatan bir Kütahya için; şehrimizin ve üniversitemizin ev sahipliği ile onlarca bilim insanının ağırlandığı bu büyük sempozyumda Kütahya’nın Germiyanoğulları döneminde sadece beyliğin değil, ilim, kültür ve medeniyetin de başkenti olduğuna vurgu yapıldı.

Sempozyum düzenleme kurulu eş başkanı DPÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hacı Murat ARABACI’nın yaptığı açıklamaya göre; sempozyum katılımcılarına akşamları Tasavvuf Musikisi konseri ve Kütahya Türküleri konseri olmak üzere iki konser verildi. Ayrıca Kütahya MYO El Sanatları Sergisi, DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Germiyan” konulu fotoğraf ve resim sergisi ile sanatçıların kişisel eserlerinden oluşan “Seramiğe İğnelenmiş Sanat” Sigrafitto sergisi de sempozyum boyunca katılımcılarla buluşturuldu.

Üst düzey protokol üyeleri ve diğer üniversitelerin rektörlerinin yanı sıra Domaniç Belediye Başkanı Sahvet ERTÜRK’ün de katıldığı Germiyanoğulları Beyliği sempozyumunun sonunda ise bildiri sunan tüm bilim insanlarının katılımı ile Kütahya ili Domaniç ilçesine gezi düzenlendi.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet ERTÜRK’ün davetiyle düzenlenen geziye, yüz kadar yerli ve yabancı bilim adamı katıldı. Belediye Başkanı ERTÜRK, misafir bilim adamlarını Hayme Ana yol ayrımında karşılayarak, Hayme Ana, Müze ve tören alanını gezdirdi. Ardından Mızık Çamı ziyareti yapılarak, misafirlere bilgi verildi.

Sarıkız bölgesi gezisinin ardından belediye başkanı ERTÜRK misafirlere öğle yemeği ikram etti. Yemek esnasında ve sonrasında konuk bilim adamları ile Domaniç bölgesinin tarihi ve doğal güzelliklerinin daha iyi tanıtılması için neler yapılabileceği tartışıldı.

Türkiye’nin ünlü bilim adamları, belediye başkanı Sahvet ERTÜRK’e Domaniç ilçesinin doğal ve tarihi zenginliğinin tanıtılması için katkıda bulunacaklarına dair söz verdiler.

Bilhassa “yayla turizmi” ve “kültür turları” için bölgenin oldukça uygun olduğu belirtildi. İzmir’den katılan Prof. Dr. Mehmet ERSAN, kendisinin İzmir’den bir grup aydınla birlikte Domaniç’e ilk geziyi en kısa zamanda düzenleyeceklerini ifade etti. Çanakkale’den Adıyaman’a, Elazığ’dan İzmir’e kadar Türkiye’nin dört bir yanından katılan dünyaca ünlü bilim adamlarının Domaniç’i ziyaret etmeleri şüphesiz Belediye Başkanı Sahvet ERTÜRK’ün ilçenin tanıtılmasına yönelik büyük bir başarısıdır.

Sempozyum düzenleme kurulu eş başkanı Dumlupınar Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Y. Doç. Dr. Hacı Murat ARABACI, sempozyuma katılan bilim adamlarını Domaniç’e getirmekten büyük mutluluk duydukları belirterek şunları söyledi: “Öncelikle belirtmek isterim ki, bu kadar ünlü bilim adamını bir daha kolay kolay bir araya getiremeyiz dolayısıyla ilçemiz için de tarihi bir gün oldu. Sempozyumun son günü gezi programımızı yaparken Aizanoi, Eğrigöz Kalesi, Frig Vadisi ve termal tesisler gibi çok sayıda alternatifi değerlendirdik. Ancak bütün bu seçenekler arasında Domaniç belediye başkanı sayın Sahvet ERTÜRK’ün istekliliği, gayretleri ve heyecanını görünce Domaniç bölgesini tek tercih olarak kabul ettik. Bu kararımızın ne kadar isabetli olduğunu ilçemize gelince gördük. Domaniç’in eşsiz bir güzelliği ve bu güzellikleri tanıtmaya hevesli, gayretli ve çalışkan bir belediye başkanı var. Domaniç halkı böyle bir başkana sahip oldukları için çok şanslılar çünkü milyonlarca lira reklam parası verilerek yapılamayacak olan bir tanıtım, belediye başkanımızın ısrarlı çabalarıyla gerçekleşmiş oldu. Tüm bilim adamları Domaniç’e yurt içi ve yurt dışından ziyaretçilerin gelmesi için proje geliştireceklerine ve başkana destek olacaklarına söz verdiler. Ancak Domaniç ilçemizin iki önemli konuda çok acil yatırıma ihtiyacı var: ulaşım ve konaklama meselesinin halledilmesi gerekir” dedi.

Misafirler başkan ERTÜRK’ün gösterdiği ilgi ve samimiyetten duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Son olarak Sahvet ERTÜRK konuklara Domaniç’i tanıtan yayınlar hediye etti.

Kimler Katıldı

Başta Dumlupınar Üniversitesi olmak üzere, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi İzmir Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Katip Çelebi Üniversitesi, Konya Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve  Hollanda Üniversitesi gibi üniversitelerden gelen öğretim üyeleri ve öğrencilerine Şehit S. B. Savcı Bey Dernek Başkanı Orhan SARICA, Kültürevi Müdürü Nil BAL, emekli eğitimci eski belediye başkanlarından İbrahim ÖNDER ve tarihçi yazar Hasan EFE rehberlik ettiler.

100 kişilik gezi kafilesi, Hayme Ana, İkizce Şehitliği, Şehit Savcı Bey, Mızıkçamı ve Sarıkız mesire alanı ve Domaniç Kültürevini ziyaret etti.