Domaniç dağları doğal antidepresan

Gündüz Alp Süleyman Şah´ın ve Hayme Ana´nın oğlu Ertuğrul Gaziye devlet Kurma ilhamı veren Domaniç Dağları, her mevsim ayrı bir örtüye bürünerek ziyaretçilerine adeta antideparsan etkisi yapıyor.

TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca ve ekibi tarafından 2 binli yılların başında yapılan araştırmaya göre, onlarca endemik bitkinin yetiştiği Domaniç Dağlarının bir başka özelliği de, Avustralya´dan sonra Kayın, Çam ve Meşe ağacının kardeşçe birlikte yetiştiği ikinci orman örtüsüne sahip. Yine dünya da en fazla oksijen üreten ender ormanlardan biri olan Domaniç Dağları her mevsim ayrı kartpostallık fotoğraflar veriyor.

Yüzler çeşme, onlarca derenin aktığı Domaniç Dağlarında dolaşmak özellikle İnegöl, Bursa ve İstanbul´dan gelen ziyaretçilerin deyimiyle; “İnsanda antidepresan etki yaratıyor”.

Sonbaharda altın sarısına bürünen Domaniç dağlarında, gök kuşağının tüm renklerini görmek mümkün.

Sonbaharda dökülen yaprakların arasında yürürken, kurumuş yaprakların çıkardığı sese, rüzgârın ağaç dallarına çarparak çıkardığı ses, dereler, çağlayanlar ve kuşlarda eşlik ediyor. Kulaklarınız, doğanın sesiyle huzur bulurken, bin bir renkle gözlerinize hitap eden bitki örtüsü de gözünüzü dolduruyor.

Domaniç Dağlarında dolaşırken doyan sadece kulak ve gözleriniz değil elbette. Doğal ortamda yetişen, böğürtlen, alıç, yabani erik ve armutlarında toplayarak kışlık reçel yapabilir, yada karşınıza çıkacak mantarlarla hemen bulunduğunuz yerde kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz.

Ertuğrul Gazinin büyük devlet olma içgüdüsünün canlandığı ve tefekkür ettiği, tefekkür tepesine çıkıp, doğuşun toprağı Domaniç yaylasını, kurtuluşun toprağı Kütahya´yı, Osmanlı´nın ilk başkenti Bursa´ya bir göz atabilirsiniz.